​Podolyak: Vizita jashtëzakonisht e rëndësishme e Zelensky në SHBA do ta mohojë Rusinë

Këshilltari i presidentit ukrainas, Mihail Podolyak, tha sot se vizita “jashtëzakonisht domethënëse” e presidentit Volodymyr Zelensky në SHBA do të përgënjeshtrojë përpjekjet e Rusisë për të treguar se marrëdhëniet SHBA-Ukrainë po ftohen.

Podoljak theksoi se udhëtimi i Zelenskit, duke përfshirë bisedimet me presidentin amerikan, Joe Biden, ofroi një mundësi për të shpjeguar situatën reale në Ukrainë, çfarë lloj armësh i duhen Kievit për të luftuar kundër Rusisë dhe pse i duhen ato.

“Vetë vizita dhe niveli i takimeve të planifikuara dëshmojnë pa mëdyshje për nivelin e lartë të besimit mes vendeve. Së dyti, kjo përfundimisht i jep fund përpjekjeve të palës ruse për të dëshmuar ftohjen e pretenduar në rritje në marrëdhëniet tona dypalëshe”, tha Podoljak dhe shtoi se nuk është as afër, por se SHBA-ja mbështet pa mëdyshje Ukrainën.

Ai beson se vizita padyshim që do të aktivizojë dhe optimizojë fushat kryesore të bashkëpunimit ushtarak, do të mobilizojë gjithashtu mbështetjen politike dypartiake dhe do të japë një pamje më të qartë të së ardhmes nëse, siç tha ai, lufta nuk përfundon siç duhet.

BBC raportoi më parë se Zelensky do të udhëtojë sot në Uashington, ku do të takohet me Biden.

Kjo do të jetë vizita e tij e parë e huaj në një vend që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt.

“Gjatë vizitës së punës në SHBA do të diskutojë për forcimin e aftësive mbrojtëse të Ukrainës. Në veçanti, presidenti amerikan Biden dhe unë do të diskutojmë bashkëpunimin midis Uashingtonit dhe Kievit. Ekziston mundësia për t’iu drejtuar Kongresit dhe për të mbajtur një sërë takimesh dypalëshe”, tha Zelensky në Twitter.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Postimi i Messi për Kupën e Botës bëhet më i pëlqyeri i të gjitha kohërave

Story i radhës

Mbreti Charles dhe Camilla organizojnë darkën e Krishtlindjeve, por Meghan dhe Harry nuk do të marrin pjesë

Të fundit nga