PO! Këta ishin zagarët e  “Gardës Millosheviqiane” që vazhdojnë avazin me nuanca kriminale

Kështu e shtyri analistin, Ardian Kastratin, ballë për ballë ju është drejtuar në gjuhën serbe radikalit dhe njëherit ministrit të Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin.Ai sfidon Vulinin me “mirë se vjen nëse mundet” në Kosovë.Kastrati i drejtohet në serbisht Vulinit: Eja në Kosovë nëse mundesh, jemi trashëgimtarët e UÇK-së. 

Ardian Kastrati  Vulin – 8-2  

Analisti Ardian Kastrati, ju është drejtuar në gjuhën serbe radikalit dhe njëherit ministrit të Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin.Kastrati i drejtohet në serbisht Vulinit: Eja në Kosovë nëse mundesh, jemi trashëgimtarët e UÇK-së 

 Analisti Ardian Kastrati, ju është drejtuar në gjuhën serbe radikalit dhe njëherit ministrit të Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin. 

 Kastrati në gjuhën serbe e ka pasur një mesazh për radikalin Vulin, duke i thënë se ai dhe fëmijët e tij janë disa prej trashëgimtarëve të UÇK’së. 

 Ai sfidon Vulinin me “mirë se vjen nëse mundet” në Kosovë.  

“Mirëmbrëma Zoti Vulin, e mirë se vini. Jemi drejtpërdrejtë nga RTK. Unë jam një prej trashëgimtarëve të UÇK’së, këta janë trashëgimtarët e tjerë, e fëmijët e mi janë trashëgimtarë të UÇK’së. Mirë se vini, nëse mundeni”, tha Kastrati në gjuhën serbe. 

Prandaj,duhet të folin ata që duhet të folin, e jo ata që folin me fjalor si qorba pa krip….Ah! Po të kishim më shumë Ardian Kastrata….. 

 Adi pse?!  

Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë ia ka dorëzuar një notë proteste ambasadorit të Shqipërisë në Serbi, Ilir Boçkës. Në shënimin në të cilin u shpreh protestë në lidhje me deklaratat e dhëna gjatë mbledhjes së përbashkët të Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë më 2 tetor në Tiranë.  

Serbia shpreh indinjatë ndaj deklaratave të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama për heqjen e kufirit me Kosovën.  

“Deklarata të tilla, të cilat nënkuptojnë bashkimin e Shqipërisë dhe provincës serbe të Kosovës dhe Metohisë dhe krijimin e një Shqipërie të Madhe, janë një arsye e justifikueshme shqetësimi, si për Republikën e Serbisë ashtu edhe për vendet e tjera në rajon të angazhuara për ruajtjen e stabilitetit dhe intensifikimin e bashkëpunimit në rajon” thuhet në njoftimin e ministrisë serbe. 

Kjo na le të kuptojmë se të gjitha qeverit dhe institucionet e Kosovës,të pas lufte,edhe pas 20 vjetve po e telerojne Serbinë,që Kosovën po e quajn provincë serbe të Kosovës dhe Metohisë. 

 Kta janë qent sllav të Korpateve që ulurojnë dhe urinojnë veteveten,pasi Kosova Fitoi pavarësinë   

Siç dihet pas luftës së fundit në Kosovë, në Serbi janë zbuluar disa varreza masive, ku janë futur trupat e shqiptarëve të vrarë në Kosovë. 

Sipas, burimeve serbe në Serbi ka gjithsej shtatë varreza masive, derisa trupat e shqiptarëve të vrarë në Kosovë janë gjetur edhe në Peruçac, Petrovo Selo dhe Rudnici. 

Dhënia e informacioneve shtesë lidhur me varrezat masive të shqiptarëve në Serbi, i ka penguar jashtëzakonisht shumë Ministrit të Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq. 

Ai gjatë një debati televiziv u shpreh i nervozuar dhe kërcënoi serbët që po tregojnë vendndodhjen e këtyre varrezave.  

Daçiq tha se serbët tani po flasin lloj-lloj budallallëqesh dhe po ju tregojnë shumë informata shqiptarëve dhe kroatëve, sidomos në lidhje me varrezat masive të cilat janë shqiptarët e zhdukur. 

Këto deklarata të ministrit serb, shkaktuan debat dhe nxitën reagime në opinionin publik në Kosovë. 

Mirëpo, krahas kësaj, siç duket ndërkombëtarëve nuk u bëri përshtypje deklarata kërcënuese e Daçiqit, pasi nuk pati asnjë reagim lidhur me këtë temë. 

Kjo “heshtje” nxiti edhe Ministren e Jashtme të Kosovës, Meliza Haradinaj – Stublla, të u shkruaj letër ambasadorëve të shteteve të Quint-it, ku kërkoi nga ata që ta dënojnë deklaratën e ministrit serb. 

Derisa kryeministri Hoti: Këto deklarata skandaloze, dëshmojnë se Beogradi qëllimisht mbulon krimet e luftës, dhe kaq… 

Tensionohet situata, Serbia i dërgon notë proteste Shqipërisë 

Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë ia ka dorëzuar një notë proteste ambasadorit të Shqipërisë në Serbi, Ilir Boçkës. Në shënimin në të cilin u shpreh protestë në lidhje me deklaratat e dhëna gjatë mbledhjes së përbashkët të Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë më 2 tetor në Tiranë. 

Serbia shpreh indinjatë ndaj deklaratave të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama për heqjen e kufirit me Kosovën. 

 “Deklarata të tilla, të cilat nënkuptojnë bashkimin e Shqipërisë dhe provincës serbe të Kosovës dhe Metohisë dhe krijimin e një Shqipërie të Madhe, janë një arsye e justifikueshme shqetësimi, si për Republikën e Serbisë ashtu edhe për vendet e tjera në rajon të angazhuara për ruajtjen e stabilitetit dhe intensifikimin e bashkëpunimit në rajon” thuhet në njoftimin e ministrisë serbe. 

Lidhur me raportimet në lidhje me dorëzimin e një note proteste të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Shqipërisë te përfaqësuesit diplomatikë serbë në Shqipëri, Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë njoftoi se i ngarkuari me punë i përkohshëm i ambasadës serbe në Tiranë ishte ftuar në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Shqipërisë më 6 tetor për t’ia dhënë një notë proteste, ndërsa sipas tyre ai refuzoi ta pranonte notën e protestës për shkak të “pikëpamjeve të papranueshme të shprehura në të”. 

Ofendimet e ministrit serb të Mbrojtjes, Aleksandar Vulin ndaj shqiptarëve, por edhe ndaj vetë kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama duket se ka shkaktuar një ngërc të madh diplomatik ndërmjet Tiranës dhe Beogradit zyrtar, pavarësisht se dy palët ishin nxitësit kryesorë të Shengenit Ballkanik. 

Rama paraprakisht ka njoftuar se Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë e ka thirrur zyrtarisht ambasadorin serb në Tiranë për t’ia përcjellë një notë verbale, pas deklaratave të ministrit të Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vullin, i cili iu referua shqiptarëve me term fyes. 

Kjo notë mësohet se ambasadorit i është dorëzuar nga ministri në detyrë, Gent Cakaj. Vetë kryeministri Rama ka thënë se Qeveria e tij “nuk do të tolerojë më asnjë ofendim nga përfaqësuesit e qeverisë serbe”. 

Mirëpo, krahas kësaj, siç duket ndërkombëtarëve nuk u bëri përshtypje deklarata kërcënuese e Daçiqit, pasi nuk pati asnjë reagim lidhur me këtë temë. 

Ngjarja paraprake

Rritje e madhe, Gjermania regjistron mbi 4 mijë raste të reja me COVID-19

Ngjarja e ardhëshme

Afrikë, numri i rasteve me COVID-19 shkon në mbi 1 milion e 545 mijë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian