Pesë sinjale për të kuptuar nëse “ai” iu tradhton ‘online’!

Teknologjia është një mister për shumë njerëz, por jo për të gjithë: ata që arrijnë të mashtrojnë me rrjete sociale, biseda private dhe sisteme të koduara të mesazheve me besim, supozohet se mund të fshihen lehtë. Por kurrë mos e nënvlerësoni palën tjetër: cilat janë mjetet që duhet të na vënë menjëherë në gatishmëri (dhe të kapë mashtruesin).

Telefoni celular ndizet edhe natën: Nëse deri vonë vetëm drita nga karikuesi ishte një shqetësim dhe mund të shkaktonte diskutime, tani ai justifikohet me një pagjumësi “të pashpjegueshme”. Për të shtyrë pagjumësinë, si të thuash, ai argëtohet me futbol, video në Instagram, biseda me miqtë, e bërë me qëllim për të shkëmbyer foto me shije të dyshimtë. Por a jemi vërtet të sigurt që në mes të natës partneri po bisedon për të diskutuar takimin ditën tjetër apo po kontrollon postat elektronike të kompanisë?

Është e vërtetë që burrat dhe gratë janë të ndryshëm, por gënjeshtrat kanë vërtet këmbë të shkurtra dhe nëse jemi të kujdesshëm ato nuk i kanë fare. Le të mos harrojmë se, në sajë të errësirës, ​​bisedat bëhen më intime dhe interesante dhe frymëzimi na çon të jemi më pasionantë dhe romantikë: një arsye më shumë për t’u alarmuar nëse partneri është në internet në Ëhatsapp, ndërsa ai duhet të mbahet i qetë në krahët e “tjetrës”, sepse prova që po mashtron është aty, pikërisht në fjalën “online”. Dhe, të themi të drejtën, nëse edhe ne jemi në Whatsapp në mes të natës, mbase kemi edhe ndonjë arsye të fshehur ….

Sjellje ekstravagante: Duhet  vëmendje maksimale kur ai nxiton drejt telefonit që bie pa u përgjigjur, por me një buzëqeshje madje sapo e lë të kuptohet. Kini kujdes për njoftimet e fshehura, modalitetin e heshtur sa herë që jeni së bashku, telefoni vazhdimisht përmbys. Ky është padyshim sinjali që nuk mund të neglizhohet dhe që duhet të na bëjë të ngremë “antenat” tona: sepse kur celularët ndizen kur marrin një njoftim, ato janë përgjithmonë me fytyrë poshtë në tryezë, në tavolinën e shtratit, në divan. Justifikim? E thjeshtë: ai nuk dëshiron shpërqendrime kur jeni bashkë. Sa keq që ai merr një rrahje zemre sa herë që ne kapim telefonin e tij për të kontrolluar një adresë, kontrollojmë kohën ose ndoshta mund ta bëjmë një foto të tij (“por pse nuk e bën me tënden?”). Telefoni celular është arkivoli i sekreteve të tij të fshehura keq që mund të jenë shumë të rrezikshëm dhe kjo është arsyeja pse ai do të bëjë gjithçka për ta mbajtur atë sa më larg nga sytë tanë.

Në telefon kur është vetëm: Kush e di pse, ai është gjithmonë në celular vetëm kur ne nuk jemi atje. A do të jetë rastësi? Nëse kur jemi larg, ne gjithmonë e shohim atë në internet, por kur jemi së bashku ai nuk zgjat dorën në telefon, dyshimi mund të jetë më se i arsyeshëm. Kur ai mezi pret të marrë në telefon në pak minuta që jemi në banjë ose nuk mund të largohet nga mediat sociale, ai në fakt mund të kontrollojë se si t’i përgjigjet shpejt historisë së tij në internet. Ok, është në rregull që të mos përdorim celularin kur jemi së bashku për të mos hequr kohë dhe vëmendje, por dyshimi se diçka tjetër po piqet është më se i ligjshëm dhe nuk duhet të injorohet.

Gjestet, përveç fjalëve: Disa shenja janë vërtet të paqarta. Disa shembuj? Buzëqeshje, sytë, vështrim i humbur. Partneri nuk na dëgjon më (burrat tashmë humbin një fjalë nga tre normalisht …), dhe madje ndërsa jemi bashkë, vështrimi ynë shkon te telefoni celular. Është e vetëkuptueshme që rrjetet e tij sociale janë një fushë e minuar, ku tradhtia është më delikate dhe e lehtë. Asgjë më e menjëhershme sesa kërkesat për mesazhe private, zemra, “Pëlqime”, të gjitha llojet e buzëqeshjeve dhe njoftimeve të personalizuara. Nëse, falë mediave sociale, vetëvlerësimi i partnerit rritet në mënyrë dramatike, në vend se të kënaqë egon, mbase ka diçka tjetër në rrezik. Të menduarit keq të bën të mëkatosh, por shpesh e merr me mend …

Ka foto dhe foto: Nëse dikur fotot që postonte ishin gjithmonë pranë njëri-tjetrit ose ishin fotografi peisazhesh apo momentesh sportive dhe tani pozimi i vetëm është ai që i portretizon të gjithë muskujt dhe barkun, alarmi duhet të tingëllojë me zë të lartë dhe të qartë.

Është në rregull të dalësh kot në foto, por nëse e tepron, diçka nuk është në rregull. Po, sepse është e qartë se qëllimi është të tërheqë vëmendjen e atyre ndjekësve që ndoshta jo vetëm janë të interesuar ta shikojnë atë dhe shpresojnë për diçka më shumë sesa një pëlqim në profilin e tij.

Të shikosh, por të mos prekësh duhet të jetë një rregull që duhet respektuar, por kushti në këtë rast është i domosdoshëm. Zgjidhja? Flisni qartë dhe kërkoni më shumë respekt dhe transparencë; dhe nëse kjo nuk funksionon, le të përballemi me realitetin dhe të fillojmë të mendojmë për më “pas”.

Ngjarja paraprake

Aktakuzat e ngritura nga Haga për politikanët shqiptarë, ministri i Brendshëm del me deklaratën e fortë: Plan për të gjithë skenarët e mundshëm në rast se rrezikohet…

Ngjarja e ardhëshme

Inzko kërcënon Dodikun: Do të kërkoj të ta ndalojnë hyrjen në vendet e BE-së

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian