Përshkallëzohet konflikti në Rripin e Gazës

Izraeli ka filluar sulme ajrore kundër caqeve të militantëve në Rripin e Gazës, pasi raketa u qëlluan nga territori drejt Jerusalemit.

Ministria palestineze e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza tha se 20 vetë, përfshirë fëmijët, kishin vdekur në sulme. Në Jerusalem, zjarri me raketa bëri që parlamenti i Izraelit të evakuohej ndërsa tingëllonin sirenat. Tensionet midis Izraelit dhe palestinezëve u intensifikuan ditët e fundit.

Sundimtarët e Hamasit të Gazës kishin kërcënuar të godisnin pasi qindra palestinezë u plagosën në përleshjet me policinë izraelite në Jerusalem të hënën.

Izraeli tha se kishte vrarë të paktën tre militantë të Hamasit. “Ne kemi filluar, dhe e përsëris filluar, për të sulmuar objektivat ushtarake në Gaza,” u tha gazetarëve zëdhënësi ushtarak izraelit Nënkolonel Jonathan Conricus.

Burime të Hamasit i thanë BBC një komandant i Brigadave Izzedine al-Qassam, Mohammed Abdullah Fayyad, ishte vrarë. Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu tha se Hamasi kishte “kaluar një vijë të kuqe” dhe se Izraeli do të përgjigjej “me forcë të madhe”.

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken tha që Hamasit i duhej të përfundonte sulmet me raketa “menjëherë”, duke shtuar: “Të gjitha palët duhet të de-përshkallëzohen“.

Ditët e fundit kanë parë dhunën më të rëndë në Jerusalem për vite me radhë, me më shumë se 300 palestinezë të plagosur në konfrontime me policinë izraelite jashtë xhamisë al-Aqsa të hënën.

Një marshim i planifikuar nga nacionalistët izraelitë që do të kalonte nëpër zonat myslimane të Qytetit të Vjetër të Jeruzalemit Lindor u ndërpre për shkak të frikës se mund të shkaktonte trazira.

Ngjarja e Ditës së Jerusalemit shënon kapjen e Jerusalemit Lindor nga Izraeli – shtëpia e Qytetit të Vjetër dhe vendet e tij të shenjta – në 1967 dhe zakonisht sheh qindra të rinj izraelitë që tundnin flamurin teksa kalojnë nëpër Lagjen Myslimane përmes Portës së Damaskut, duke kënduar dhe kënduar këngë patriotike.

Ajo konsiderohet nga shumë palestinezë si një provokim i qëllimshëm. Marshimi i këtij viti do të ishte zhvilluar gjithashtu në ditët e fundit të muajit të shenjtë të Ramazanit.

Ngjarja paraprake

Ronaldo katastrofë, “u pushtua nga Djalli”, pa Championsin larg Juventusit

Ngjarja e ardhëshme

Tayna, një “raketë e nxehtë” e Maldiveve

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian