Përsëritja e krizës së emigrantëve dhe refugjatëve në Evropë të vitit 2015 duhet të shmanget në luftën në Ukrainë

Kryeministrja suedeze Magdalena Andersson tha të hënën se duhet të shmanget një përsëritje e një krize refugjatësh si ajo e vitit 2015.

“Ne nuk mund ta përsërisim situatën e vitit 2015, ne morëm 12% të refugjatëve, por nuk mund ta bëjmë këtë përsëri tani”, tha Andersson, duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me kancelarin gjerman Olaf Scholz në Berlin, shkruan CNN, transmeton Bota sot.

“Ne duhet të shtyjmë për t’i dhënë fund kësaj lufte,” shtoi Andersson. Kryeministri gjithashtu pranoi ndihmën e Polonisë në pranimin e refugjatëve ukrainas.

Në vitin 2015, 156,400 njerëz kërkuan azil në Suedi, sipas Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR). Suedia ishte marrësi i tretë më i madh i kërkesave për azil pas Gjermanisë (441,900) dhe Shteteve të Bashkuara (172,700), sipas të dhënave të UNHCR-së.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Çfarë do të thotë të ndihesh i ‘padashur’ nga të tjerët?

Story i radhës

G7 refuzon kërkesën e Putinit për të paguar energjinë ruse në rubla

Të fundit nga