Përplasja Rama-Meta për mosdekretimin e Gent Cakajt, zbardhet vendimi i Kushtetueses

Gjykata Kushtetuese të premten ka zbardhur vendimin e plotë që lidhet me mosdekretimin e Gent Cakajt në krye të Ministrisë për Europën dhe Punët e Jashtme.

Ky vendim lidhet me mosmarrëveshjen institucionale mes presidentit Ilir Meta dhe kryeministrit Edi Rama.

Kushtetuesja ka vendosur të pranojë pjesërisht kërkesën e kryeministrit, ndërsa ka pushuar gjykimin për kërkimin mbi zgjidhjen e mosmarrëveshjes së kompetencës ndërmjet Kryeministrit dhe Presidentit të Republikës së Shqipërisë.

Në vendim, Gjykata thekson se kompetencat për emërimin dhe shkarkimin e ministrit ndahen ndërmjet tre organeve, Kryeministrit, Presidentit dhe Kuvendit.

Ngjarja paraprake

​Pishina e Gërmisë hap dyert nga nesër

Ngjarja e ardhëshme

Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian