Përmbytje të mëdha në Gjermani si pasojë e motit të keq

Lumenjtë përreth Gjermanisë vazhduan të dilnin nga shtratet e tyre të enjten, pas shkrirjes së borës dhe shiut të vazhdueshëm që çoj në përmbytje të mëdha dhe bllokim trafiku.

Banorët në komunitetin lindor të Burkhardtsdorf në Saksoninë, jo shumë larg kufirit me Republikën Çeke, ndërtuan barrikada thasësh me rërë jashtë shtëpive të tyre ndërsa lumi Zëoenitz që përshkon qytetin tejmbushur brigjet e tij.

Në perëndim, kreshta e Rinit ra pak, por mbeti në nivele të larta në Këln, njoftoi agjencia e lajmeve dpa.

Trafiku i transportit që u ndalua në fillim të javës pasi u bë i pasigurt për anijet që kalonin nën ura dhe u lejua të rinisë të enjten, megjithëse autoritetet paralajmëruan që nivelet pritej të rriteshin përsëri para fundjavës.

Rhine u ngrit në zona të tjera në veri të Këlnit, duke përfshirë Duesseldorf, Duisburg, Wesel dhe Rees.

Në jug, zyrtarët raportuan gjithashtu përmbytje në Hesse dhe Rhineland-Palatinate.

Ngjarja paraprake

Ponte Prizreni pas vazhdimeve gjunjëzon Vëllaznimin, kualifikohet në gjysmëfinale

Ngjarja e ardhëshme

Mbi 31 mijë të infektuar, ekspertja: Situata serioze, rastet u rritën sepse nuk respektohen masat

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian