Përmbledhje, kjo është gjendja momentale në Amerikë

Procesi i certifikimit të fitores në zgjedhje të Joe Biden rifilloi pasi një turmë pro-Trump pushtoi të mërkurën mbrëma në Kapitolin e SHBA.

Procesi i konfirmimit vazhdoi gjatë gjithë natës ashtu siç pritej, me afrimin e konfirmimit të fitores presidenciale të Biden.

Kundërshtimet ndaj rezultateve në dy shtete, Arizona dhe Pensilvania, dështuan pas debatit, ndërsa kundërshtimet në përpjekje të republikanëve ndaj rezultateve të shteteve të tjera nuk arritën të pastrojnë pragun që lejon debatin.

Katër njerëz vdiqën në trazirat në Capitol, duke përfshirë një grua që u qëllua nga policia kur një turmë u përpoq të thyejë një derë të barrikaduar dhe tre të tjerë që pësuan “urgjenca mjekësore”, sipas policisë, shkruan “The Guardian”, transmeton “Bota sot”.

Të paktën 52 persona thuhet se u arrestuan.

Trump lëshoi ​​një deklaratë video pas shkarkimit të Kapitolit duke u thënë anëtarëve të mafies “ne ju duam” por duke u kërkuar atyre të shkojnë në shtëpi. Forcat e sigurisë rifituan kontrollin e Kapitolit mbrëmjen e së mërkurës vonë.

Agjitacioni në kryeqytet gjatë ngjarjeve të mbrëmjes pa një deputet në ekipin e sigurimit kombëtar të Trump të japë dorëheqjen dhe shefi i kabinetit të nënkryetarit Mike Pence që nuk pranoi të komentonte mbi raportet e dorëheqjes së tij.

Trump ishte në luftë të hapur në mediat sociale me Pence dhe udhëheqësin e shumicës senatore Mitch McConnell – derisa Twitter dhe Facebook pezulluan përkohësisht llogaritë e tij.

Ngjarja paraprake

​Pandemia shkatërroi bizneset familjare në Gjilan

Ngjarja e ardhëshme

Ruçi, uron udhëheqësit e rinj të Kongresit të ShBA: Shqipëria, krenare dhe e përkushtuar për partneritetin strategjik me ShBA

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian