Përgatituni të humbisni paratë që keni investuar në kriptoasete paralajmërojnë autoritetet Evropiane

Konsumatorët rrezikojnë të humbasin të gjitha paratë që kanë investuar në kriptoasete nëse bien pre e mashtrimeve thanë autoritetet Evropiane Bankare, të Letrave me Vlerë dhe Sigurimeve ditën Enjte në një deklaratë të përbashkët.

“Konsumatorët përballen me një mundësi të lartë të humbjes së parave që kanë investuar nëse i blejnë këtë asete,” thanë autoritetet.

Është një tjetër deklaratë e drejtpërdrejtë për konsumatorët e kriptoaseteve nga autoritetet Evropiane duke thënë se nuk kanë asnjë mbrojtje nën ligjet ekzistuese financiare.

Rregullatorët shprehën çdo ditë e më shumë të shqetësuar me konsumatorët të blejnë mbi 17 mijë kriptoasete të ndryshme përfshirë bitcoin dhe ether që zënë 60% të tregut pa qenë të qartë rreth rreziqeve që përbëjnë.

“Konsumatorët duhet të paralajmërohen përballë reklamave mashtruese, përmes medias sociale apo influencerëve. Konsumatorët duhet të jenë të kujdesshëm kur u premtohen fitime të mëdha me investime të vogla,” thuhej në deklaratë. /PCWorld Albanian

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Lufta në Ukrainë i nxori aleancat e fshehta të shteteve, që i rrenin demokracitë perëndimore dhe kërkonin hyrje në BE dhe NATO

Story i radhës

Sberbank, Others Granted Right to ‘Issue & Exchange’ ‘Digital Financial Assets’ in Russia

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish