Për të gjithë ata të cilët vuajnë nga aknet, ja ku po iu sjellim disa trajtime efikase të rekomanduara nga dermatologët

Ka kaq shumë mënyra të ndryshme për të trajtuar aknet , saqë mund të jetë e vështirë të kuptosh saktësisht se cili mund të jetë trajtimi më i mirë i akneve për lëkurën tuaj . Edhe nëse keni pasur një lloj puçrrash gjatë gjithë jetës tuaj, puçrrat që kemi si të rritur mund të jenë të ndryshme nga aknet që kemi pasur në adoleshencë dhe mund të jenë të vështira për t’u pastruar, në varësi të gjërave si hormonet, ndryshimet në llojin e lëkurës dhe strukturën. Meqenëse jeta është mjaft e vështirë pa u shqetësuar pafundësisht për gjendjen e lëkurës sonë, “SELF” është konsultuar me dermatologët për të zbuluar se cilat trajtime të akneve janë më efektive, për të gjitha llojet e puçrrave.

Cfarë i shkakton aknet në radhë të parë, plus trajtimet më të mira të akneve dhe medikamentet për aknet që ia vlen të shpenzoni para.

Vlen të përmendet se nëse thjesht po kërkoni të minimizoni disa pika të zeza të bezdisshme ose keni të bëni me diçka më serioze si puçrrat cistike ose inflamatore, zgjedhja juaj më e mirë është gjithmonë të flisni me një dermatolog. Ata kanë marrë trajnimin për të identifikuar llojet e akneve nga shikimi dhe qasje në më shumë opsione trajtimi

Çfarë i shkakton aknet?

Si fillim, ju nuk mund të luftoni atë që nuk kuptoni. Pra, si shfaqen aknet në lëkurën tuaj në radhë të parë? Puçrrat formohen kur vaji dhe qelizat e vdekura të lëkurës në lëkurën tuaj kombinohen për të formuar një lidhje që bllokon poret.

Çfarë funksionon në të vërtetë për aknet?

Lajmi i mirë është se ka shumë opsione për trajtimin e akneve dhe shumë produkte dhe përbërës që funksionojnë vërtet mire. Sot pothuajse çdo lloj aknesh ka një trajtim efektiv në dispozicion. Pjesa e ndërlikuar, dhe pjesa ku ndihma e një dermatologu është gjithmonë një ide e mire dhe të zbuloni se me çfarë lloj aknesh keni të bëni dhe të siguroheni që trajtimet që përdorni nuk do ta përkeqësojnë situatën e keqe.

Trajtimet më të mira të akneveMë poshtë janë trajtimet më të mira të akneve për aknet e rastësishme, të buta dhe disa të moderuara.

Acidi salicilik

Acidi glikolik

Peroksid benzoil

Acid laktik

Retinol

Retinale

Adapalene

Squfuri

Bakuchiol

Xhel Dapsone

Një goditje me kortizon

Pilulat e kontrollit të lindjes

Spironolakton

Tazaroten

Isotretinoin

Azelaike

Antibiotikët

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Шаќири: Учениците и наставниците уживаат и се среќни што се вратија во училиштата

Story i radhës

Pfizer i kërkon FDA-së ta lejoj që vaksinën kundër COVID-19, t’ua japin fëmijëve nën moshën 5-vjeçare

Të fundit nga