Për herën e tretë brenda jave Irani shënon rekord me numrin e të infektuarve dhe viktimave nga koronavirusi

Për herën e tretë brenda jave Irani shënoi rekord me numrin e rasteve të të infektuarve brenda dite, dhe viktimat nga pandemia, me 279 të tilla dhe 4.830 të infektuar.

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë Sima Sadat Lari bëri njoftimin ndërsa Irani lufton me shpërthimin më të keq në Lindjen e Mesme, me më shumë se 513,000 raste të konfirmuara. Ajo ka parë mbi 29,300 vdekje dhe 414,800 rikuperime që nga njoftimi i rasteve të para në shkurt. Irani ka një popullsi prej më shumë se 83 milion.

Në javët e fundit, Irani ka parë që shifrat e përditshme të vdekjeve të rriten në nivelet e tyre më të larta ndonjëherë, duke shkaktuar shqetësim në rritje edhe kur zyrtarët qeveritarë vazhdojnë t’i rezistojnë një bllokimi total nga frika e krijimit të ekonomisë, e cila është goditur rëndë nga sanksionet e SHBA.

Të mërkurën, Irani njoftoi një ndalim të udhëtimit për në dhe nga pesë qytete të mëdha, duke përfshirë kryeqytetin e Teheranit dhe qytetin e shenjtë të Mashhad, për të parandaluar përhapjen e virusit.

Kianoush Jahanpour, një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë, i tha TV shtetëror se ndalimi i udhëtimit synon të zvogëlojë rreziqet përpara një feste fetare të Shtunën. Fundjava e Iranit është e enjte dhe e premte.

Sipas planit, policia do të ndalojë automjetet të hyjnë në pesë qytete nëse targat e tyre nuk përputhen me qytetin ku po hyjnë. Shumë iranianë udhëtojnë në Mashhad, rreth 900 kilometra (560 milje) në verilindje të Teheranit, për të vizituar varrin e Imam Reza, vendi më i shenjtë i Iranit Shia.

Ngjarja paraprake

Në çdo karakter të fytyrës ka një kuptim për jetën

Ngjarja e ardhëshme

Drita i falet Betim Haxhimusës, shënon fitoren e tretë rresht

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian