Për herë të parë në histori rritet numri i grave përfaqësuese në Kongresin amerikan

Në Kongresin amerikan për herë të parë do të shërbejnë një numër i madh i grave dhe gjithashtu numër i madhe i grave republikane do të shërbejnë edhe në Dhomën e Përfaqësuesve.

Të paktën 141 gra do të shërbejnë në Kongres vitin e ardhshëm duke thyer rekordin që ishte vendosur në vitin 2019, ku shërbenin 127 gra, transmeton Gazeta Sinjali.

Këto shifra përfshijnë të paktën 116 gra në Dhomën e Përfaqësueseve, duke thyer rekordin 102 të vendosur gjithashtu në vitin 2019, dhe 25 në Senat, megjithëse ky numër mund të tkurret me ngjitjen e Senatores së Kalifornisë, Kamala Harris në postin e zëvendespresidentes.

Do të ketë të paktën gjashtë gra me ngjyrë në Kongres, katër demokrate dhe dy republikane, përfshirë Cori Bush./Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Gomat e dimrit duhet t’i vendosni nga kjo datë, në të kundërtën do të gjobiteni

Ngjarja e ardhëshme

Njerëzit e zgjuar duan të qëndrojnë vetëm

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian