Pasardhësi i rrezikshëm i Putinit/ Kjo është e kaluara e tmerrshme e tij

Anëtarët e rrethit të brendshëm të Putinit thuhet se po komplotojnë për të rrëzuar diktatorin brutal dhe për të vendosur në vend të tij spiunin 70-vjeçar Alexander Bortnikov.

Shërbimi i inteligjencës ukrainase pretendon se ka zbuluar një komplot nga një grup i vogël ndihmësish më të afërt të Putinit për të rrëzuar presidentin nga froni, shkruan The Sun, përcjell “Bota sot”.

Insajderët e fuqishëm thuhet se janë të tronditur nga pasojat e luftës dhe sanksionet e vendosura ndaj ekonomisë ruse.

Dhe komplotistët thuhet se po shqyrtojnë të gjitha opsionet për të zhdukur Putinin – duke përfshirë helmimin e tij ose mashtrimin e një aksidenti.

Nëse Putini rrëzohet me sukses, ish ndihmësi i tij, spiuni Bortnikov, i cili është sanksionuar nga SHBA-ja, thuhet se është në pozicionin e parë për ta zëvendësuar atë.

Bortnikov është drejtori aktual i FSB-së së Rusisë – duke e bërë atë një nga njerëzit më të fuqishëm në Rusi dhe si një anëtar me ndikim të rrethit të brendshëm të Putinit.

Ashtu si presidenti rus, ai është një ish-oficer i KGB-së dhe u takua për herë të parë me Putinin ndërsa dyshja ishin vendosur së bashku në Leningrad – tani Shën Petersburg – në vitet 1970.

Që kur mori rolin e fuqishëm në vitin 2008, spiuni i tmerrshëm thuhet se e ka kthyer FSB-në në “shpatën ndëshkuese” të regjimit të Putinit, përcjell “Bota sot”.

Organizata është truri dhe zemra e qeverisë së Putinit dhe sillet si një “shtet brenda shtetit”, sipas Dossier Center.

Jo shumë kohë pasi Putin u emërua president në detyrë, Bortnikov u emërua për herë të parë në krye të Shërbimit të Sigurisë Ekonomike të Rusisë, duke zotëruar fuqi dhe ndikim të madh.

Ai është gjithashtu një nga një pjesë e vogël e njerëzve në Rusi për të fituar gradën e gjeneralit të ushtrisë.

Dhe në vitin 2006, u pretendua se Bortnikov ishte përfshirë në operacionin për vrasjen e Alexander Litvinenko.

Ish-spiuni i KGB-së Litvinenko kishte dezertuar në MB, ku punoi për të ekspozuar praktikat korruptive të Kremlinit përpara se të helmohej me polonium.

Bortnikov është kritikuar gjithashtu se është shumë pro Stalinit.

Ai u sulmua në vitin 2017 nga më shumë se 30 akademikë të cilët pretenduan se ai po legjitimonte spastrimet masive të kryera nën Jozef Stalinin, i njohur si Terrori i Madh.

Në atë kohë, ai tha se arkivat tregojnë se “një pjesë e konsiderueshme” e çështjeve penale të të vrarëve “kishte një anë objektive të tyre”.

Ai tha se nuk donte të “zbardhte askënd”, por vuri në dukje “lidhjet e puçistëve me agjencitë e huaja të sigurisë”.

Inteligjenca ukrainase tha se rrethi i brendshëm i Putinit e ka zgjedhur spiunin Bortnikov si pasardhës të tij, pasi mendojnë se ai mund të rivendoste lidhjet ekonomike me Perëndimin.

Sulmi pothuajse njëmujor i Rusisë në Ukrainë ka ngecur përgjatë shumë fronteve, duke dështuar të pushtojë ndonjë qytet të madh apo të rrëzojë qeverinë.

Por ushtria e Ukrainës ka paralajmëruar për më shumë granatime pa dallim ruse të infrastrukturës kritike.

Artileria ruse vazhdon të godasë qytetet lindore të Kharkhiv, Sumy dhe Chernihiv, dhe në kryeqytetin Kiev, predha shpërtheu një qendër tregtare të dielën në mbrëmje, duke vrarë të paktën tetë persona.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rusia po eksploron një sulm kibernetik ndaj SHBA

Story i radhës

Dëshira për të qenë vetëm!

Të fundit nga