Pas komenteve të Putinit për negociatat, reagon këshilltari ukrainas

Një këshilltar presidencial ukrainas tha sot se negociatat me Rusinë ishin “në vazhdim”, pasi presidenti rus Vladimir Putin tha se bisedimet e paqes me Ukrainën kishin arritur “një rrugë pa krye”.

“Negociatat janë jashtëzakonisht të vështira. Online në nëngrupet e punës. Por ato janë në vazhdim,” tha Mykhailo Podolyak, këshilltar i kreut të zyrës së presidentit të Ukrainës dhe një negociator kryesor, në një deklaratë të lëshuar nga zyra presidenciale ukrainase.

Deklarata e Podolyak për negociatat vjen pasi ukrainasit përgjigjen me zemërim ndaj zbulimit të vrasjeve të përhapura të civilëve nga trupat ruse dhe një ofensive të pritshme ruse, transmeton CNN.

“Është e qartë se sfondi emocional në procesin e negociatave sot është i rëndë. Delegacioni ukrainas punon ekskluzivisht brenda një kuadri që është pro-ukrainas dhe transparent. Pala ruse i përmbahet taktikave të saj tradicionale të presionit publik në procesin e negociatave, duke përfshirë disa deklarata publike,” tha ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Pse vaji i bajames është i mirë për lëkurën?

Story i radhës

Dick Marty dhe rrenat e tij

Të fundit nga