Pas heqjes së kufizimeve, Suedia heq edhe testimin për COVID-19

Suedia ka ndalur testimin në shkallë të gjerë për COVID-19 edhe te njerëzit që shfaqin simptoma të një infeksioni.

Lëvizja e vë kombin skandinav në kundërshtim me pjesën më të madhe të Evropës, por disa ekspertë thonë se mund të bëhet normë pasi testimi i kushtueshëm sjell më pak përfitime me variantin Omicron lehtësisht të transmetueshëm.

“Ne kemi arritur një pikë ku kostoja dhe rëndësia e testimit nuk janë më të justifikueshme”, tha shefi i Agjencisë Suedeze të Shëndetit Publik, Karin Tegmark Wisell.

“Nëse do të kishim testime të gjera të përshtatura për të gjithë ata që kanë COVID-19, kjo do të thoshte gjysmë miliardë korona në javë (rreth 55 milionë dollarë) dhe 2 miliardë në muaj (220 milionë dollarë)”, shtoi Tegmark Wisell.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Vëllai i Hashimit, Gani Thaçi “pushton” drejtësinë!

Story i radhës

Dashuria e vërtetë zgjat me dekada

Të fundit nga