​Pas 20 vjetësh gjeti nënën e tij: Një mesazh u ndryshoi jetën

Pas dy dekadash, një burrë u ribashkua me nënën e tij të lindjes pasi ajo i dërgoi një mesazh në Facebook.

Benjamin Hulleberg, mësuesi 20-vjeçar i shkollës së mesme, e dinte që në moshë të re se ishte birësuar nga prindërit e tij, Angela dhe Brian Hulleberg. Nëna e tij nuk e harroi kurrë

Kurioziteti për nënën e tij të lindjes e kishte shoqëruar gjatë viteve, por gjithçka që dinte ishte emri i saj – Holly.

Holly Shearer nuk e harroi kurrë foshnjën që dha për adoptim në Ditën e Falënderimeve 20 vjet më parë.

“Ai e meritonte nënën dhe babanë e tij, një shtëpi me një kënd lojrash në oborrin e shtëpisë ku ai mund të luante, një qen, të gjitha ato gjëra që unë nuk mund t’i jepja atij,” tha Holly për KSL TV.

Ishte vendimi më i vështirë që Holly duhej të merrte ndonjëherë, dhe Angela dhe Bryan u kujdesën për adoleshentin.

“Ne e dinim që Holly e donte Benjaminin që nga dita që ajo na e dorëzoi atë,” tha Angela. “Ajo e donte me gjithë zemër dhe shpirt”.

Me kalimin e viteve malli nuk u pakësua. “Ai ishte gjithmonë në mendjen time. Aq më tepër për festat dhe ditëlindjen e tij, një rrëshqitje emocionesh,” tha Holly për GMA.

Familja Hulleberg e informoi gruan për jetën e foshnjës së saj përmes letrave dhe fotografive të Benjaminit. Pas tri vjetësh letrat u ndalën, pasi që agjencia e birësimeve u mbyll në vitin 2014. Me bumin e mediave sociale, Holly filloi ta kërkonte në internet. Pas pak, ajo zbarkoi në faqen e rrjeteve sociale të Benjamin.

“Ai ishte 18 vjeç kur e gjeta dhe isha shumë në mëdyshje,” shpjegoi ajo. “Ka pasur kaq shumë gjëra në jetën e tij… Kështu që unë thjesht po shikoja nga një distancë.”

Gjatë gjithë kësaj kohe Benjamin kishte vite që përpiqej të gjente nënën e tij biologjike. Ai shkruante letra, regjistrohej në regjistrin e birësimeve, madje bëri një test ADN-je.

Papritur gjithçka ndryshoi. U desh vetëm një mesazh në Facebook nga Holly duke uruar Benjamin për ditëlindjen e tij. “Më kujtohet saktësisht se ku isha kur mora mesazhin. Isha në punë. Unë isha makinist dhe mbaj mend që isha në makinën numër 15,” tha Benjamin. “Po kontrolloja diçka dhe mora një telefonatë dhe pashë mesazhin e saj.”

Mesazhi ishte: “Gëzuar datëlindjen. Shpresoj të keni kaluar një ditë të mrekullueshme!”. Benjamini u përgjigj: “Përshëndetje, si të njoh?”

Holly shpjegoi: “Ti nuk më njeh mua. Është e çuditshme të kesh një mesazh nga një i huaj. 20 vjet më parë mora vendimin më të vështirë të jetës sime dhe e dhashë fëmijën tim të bukur për birësim në një familje të bukur. Nuk kam ndërmend të duke të kthyer jetën përmbys. Mendova çdo ditë për ty dhe më në fund mora guximin të të dërgoja një mesazh. Të uroj datëlindjen.”

Benjamin tha se mesazhi e goditi atë, i gjetur nga i vetmi person që po kërkonte. “Unë qava. Ishin të gjitha emocione shumë pozitive,” tha ai. “Por për mua, kjo është dita që kam pritur për 20 vjetët e fundit të jetës sime dhe të imagjinoja se më në fund do të ndodhte ishte e padëgjuar. Kishte shumë për të marrë.”

Ai nuk humbi kohë, duke kërkuar që të dy të takoheshin. “Ai na kërkoi të takoheshim, si menjëherë, dhe unë u trondita pak,” tha Holly. “Nuk e prisja këtë, por ai donte që të takoheshim menjëherë”. Ata planifikonin të takoheshin për darkë të nesërmen në Red Robin me të dy familjet e tyre.

Benjamin shtoi: “Nuk isha më i gatshëm të prisja. Prita 20 vjet dhe kjo më mjaftoi”. Ai postoi në Facebook: “Rrënjët e mia. ADN-ja ime. Nuk e kam pasur kurrë këtë në jetën time. Një tjetër fakt argëtues? E mora këtë më 20 nëntor. Dita Kombëtare e Birësimit”.

Më 21 nëntor 2021, Holly dhe Benjamin më në fund u ribashkuan dhe familjet e tyre u shoqëruan.

Benjamin është vullnetar në njësinë e kujdesit intensiv neonatal, ndërsa Holly është një asistente mjekësore në një spital në Solt Lake City. Që nga ribashkimi i të dyve, Benjamin ka takuar gjithashtu gjysmëvëllanë dhe gjysmëmotrën e tij më të vogël.

Ajo përpiqet të takohet me Holly në zyrën e saj të paktën një herë në javë. Ata u afruan aq sa ta thërrisnin ‘mami’ tani. “Të ulesh me nënën tënde biologjike, thjesht duke pirë kafe dhe duke folur para se të shkoj në turn në NICU? Ishte e mahnitshme,” tha ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kiev: Ushtria ruse shkatërroi deri në 300 mijë tonë drithëra

Story i radhës

Ca gjëra që ja vlen t’i blini një masë më të madhe nga ç’jeni

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish