Partitopopulizmi i LDK-së

Hoti në Suharekë tha se nuk do t’i lëmë më të udhëheqin? Kush nuk do t’i lë? Kryesia e LDK-së? Me këtë dua tu demonstrojë se si e lexon këtë mesazh të Hotit çdo qytetar i neutral (masa mbi 60% që s’del në votime e kësaj rradhe do dalë më shumë se herat tjera). Atij i thotë Hoti:

Nuk vendos vota shumicë që përcakton qeverinë, por blloqet e partive, të cilat që tash janë marrë vesh ta pengojnë LVV-në (siç ka ndodhur) për ta udhëhequr qeverinë. A nuk është “populli” ai që vendos a?

Qytetari i sinqertë i përgjigjet:

Pasi qenka kështu e vetmja mundësi për të sjell ndryshimin është ta votojmë gjithë LVV-në që ajo mos ketë nevojë për koalicione.

Dhe këtë llogari mentale nuk e bëjnë vetëm ata që patjetër duan LVV-në por e bëjnë ngase e ndiejnë komplot të të gjithëve kundër njërit. Plus LVV përforcon imazhin e viktimës (me fjalët e tjerëve dhe me të drejtë).

Populizëm infantil – autogolash!

PS. Dilni tash ju të Hotit e më thoni se e keqkuptova atë si Konjufcën paradite.

Ngjarja paraprake

Artan Fuga: Si harxhohen paratë e taksave në kohë Covidi nga Akademia e Shkencave

Ngjarja e ardhëshme

Selimi: Nuk u dorëzuam për asnjë moment

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian