​Paris, 125 mijë familje mbesin pa energji elektrike

Një total prej 125 000 familjesh në Paris janë pa energji elektrike, pas një ndërprerjeje në shkallë të gjerë të energjisë.

Operatori i rrjetit francez, RTE përmendi një prishje të transformatorit si arsye të ndërprerjes.

Parisianët shpërndanë në rrjetet sociale fotografi të rrugëve të tëra të mbetura në errësirë.

Ndërprerja e energjisë elektrike erdhi pasi autoritetet franceze planifikojnë edhe sot mbylljen e përkohshme dhe të kontrolluar të furnizimit me energji elektrike për t’u përgatitur për pengesat e mundshme të furnizimeve në janar, kur shumë centrale bërthamore franceze po i nënshtrohen mirëmbajtjes, shkruan ATSh.

Qeveria ka filluar përgatitjet për ndërprerjet e lokalizuara të energjisë elektrike gjatë ngarkesave maksimale.

Qëllimi është të shmanget një ndërprerje e pakontrolluar.

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Largohen autobusët privatë, të gjitha do të parkohen vetëm para Qytetit të Shkupit

Story i radhës

Scholz: Lidhjet midis puçistëve dhe partisë së ekstremit të djathtë të jashtëzakonshme

Të fundit nga