Paralajmëron Stoltenberg: NATO-s mund t’i duhet rritja e forcave në lindje

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë të martën se pushtimi rus në Ukrainë ka krijuar “një realitet të ri të sigurisë” në Evropë.

Ai ka thënë se pozicioni ushtarak i NATO-s duhet të jetë i gatshëm për këtë realitet të ri.

Liderët e NATO-s do të diskutojnë të mërkurën për masat konkrete për të riforcuar sigurinë në periudhë afatgjatë, ka thënë Stoltenberg.

Sa u përket forcave tokësore, këto masa mund të përfshijnë “më shumë forca” në anën lindore të aleancës.

Ne do të konsiderojmë mundësinë “e rritjes së madhe” të forcave tona ujore dhe forcimin e mbrojtjes ajrore.

Stoltenberg ka thënë se të gjitha këto veprime do të kenë kosto, mirëpo ka mirëpritur vendimin e Gjermanisë dhe vendeve tjera të NATO-s për rritje të fondeve.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ja si e uron vajzën e tij Princeshë personazhi i njohur Sado Maksuti!

Story i radhës

​Banorët kërkojnë nga MMPHI të mos ta shfuqizojë Planin Rregullues për “Kalabrinë”

Të fundit nga