Paralajmërohet momenti kur Rusia mund t’i përdorë armët kimike – ky është vendi që u përdorën së fundmi

Zyrtarët e inteligjencës britanike dhe amerikane kanë paralajmëruar se ka “shqetësim serioz” se Rusia mund të përdorë armë kimike ose biologjike në Ukrainë.

Aleatët perëndimorë kanë akuzuar presidentin Vladimir Putin dhe forcat e tij për planifikimin e një operacioni “flamur të rremë”, i cili do të përdorte një pretendim të rremë se Ukraina ka armë të tilla si një justifikim që Rusia të vendosë të sajat, shkruan Sky News, përcjell “Bota sot”.

Kryeministri Boris Johnson e përshkroi strategjinë si “të dalë nga libri i tyre i lojës“, pasi është e njëjta që Bashar al-Assad i mbështetur nga Rusia përdori për kryerjen e sulmeve kimike gjatë luftës civile në Siri.

Image

Një automjet ushtarak i blinduar pranë Kievit

Pse Perëndimi mendon se Rusia do të përdorë armë kimike në Ukrainë?

Megjithëse është nënshkruar në Konventën e Armëve Kimike të vitit 1997, e cila e ndalon zhvillimin, përdorimin ose grumbullimin e tyre, Rusia ende dihet se i ka përdorur ato.

Shefat e inteligjencës së Pentagonit dhe Ministrisë së Mbrojtjes kanë paralajmëruar vazhdimisht se Kremlini po sajon pretendime se Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë kanë armë kimike ose bio.

Image

Një anëtar i ushtrisë ukrainase ulet në një tank afër Kievit

Ata thonë se zoti Putin dëshiron ta përdorë këtë si justifikim për përdorimin e armëve të ngjashme ndaj popullit ukrainas. Rusia filloi t’i bënte këto akuza vitin e kaluar – para pushtimit.

Kur i ka përdorur armët kimike dhe biologjike Rusia më parë?

Gjatë Luftës së Dytë Çeçene, në tetor 2002, trupat ruse përdorën një gaz që përmbante opioidin karfentanil pasi rebelët çeçenë sulmuan një teatër në Moskë dhe morën peng njerëz.

Image

Anëtarët e forcave ukrainase ulen në një automjet ushtarak pranë Demydiv, Ukrainë

Substanca – 10,000 më e fuqishme se morfina – vrau 120 nga pengjet, shkruan Sky News, përcjell “Bota sot”.

Dy vjet më vonë, në vitin 2004, toksikologët zbuluan se presidenti properëndimor i Ukrainës Viktor Jushçenko ishte helmuar nga kimikati TCDD. Z. Jushçenko, i cili kishte mundur kandidatin e preferuar të Putinit, Viktor Janukoviç në zgjedhjet e atij viti, pretendon se sulmi ishte kryer nga Rusia.

Image

Një automjet i blinduar i shkatërruar shihet në fshatin Anadol të kontrolluar nga separatistët në rajonin Donetsk, Ukrainë.

Shembulli më i gjerë i përdorimit të armëve kimike nga Rusia ishte në Siri, ku ajo luftoi së bashku me forcat qeveritare të Bashar al-Asad në luftën civile të vendit.

Studimet vlerësojnë se ka pasur 85 sulme me armë kimike gjatë luftës.

Sulmi më i keq në Siri ishte në periferinë e Damaskut, Ghouta, në gusht të vitit 2013, kur deri në 1700 njerëz vdiqën si pasojë e agjentit nervor sarin.

Image

Një pjesëtar shërbimi i trupave pro-ruse drejton një automjet të blinduar me shkronjat “Z” të pikturuara në anën e saj në fshatin Anadol të kontrolluar nga separatistët në rajonin Donetsk, Ukrai

Njerëzit u përpoqën të iknin nga shtëpitë e tyre vetëm për t’u shembur, duke u shkumëzuar nga goja dhe hunda e tyre dhe të mbyten deri në vdekje.

Pas mizorive në Ghouta, rusët ranë dakord të negociojnë me SHBA-në në emër të Presidentit Assad dhe përfundimisht arritën një marrëveshje për t’i lejuar ata të shkatërronin rezervat e paligjshme të armëve kimike të Sirisë.

Çfarë armësh ka Rusia dhe çfarë mund të përdorë në Ukrainë?

I pyetur në lidhje me paralajmërimin e kryeministrit për një sulm të mundshëm me armë kimike në Ukrainë, ish-oficeri i inteligjencës britanike Christopher Steele i tha Sky News se ai “nuk do ta përjashtonte fare një gjë të tillë“.

Image

Një banor lokal kalon pranë një sistemi raketor të shkatërruar Javelin në fshatin Anadol të kontrolluar nga separatistët në rajonin Donetsk, Ukrainë

Ai tha: “Unë mendoj se derisa ushtria ruse bëhet e bllokuar dhe qartësisht nuk i realizon objektivat e saj ushtarakisht, ka të ngjarë të shihni më shumë vrasje dhe bombardime pa dallim dhe ndoshta përdorimin e armëve kimike.”

Por Dr Edëards thotë se Rusia nënshkruese e Konventës së Armëve Kimike (CWC) do të thotë se ajo nuk ka kapacitetin për të kryer sulme kimike si ato që shihen në Siri.

Sa i përket armëve biologjike, ai tha se ka “pak arsye për të besuar” se Rusia ka aftësinë ose synimin për t’i përdorur ato. Por ai ka frikë se paaftët – si gazi lotsjellës dhe substancat me bazë opiati – mund të përdoren për të shkaktuar dëm në një shkallë të gjerë./BOTA SOT

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

VMRO-DPMNE: Masat e qeverisë të pa mjaftueshme dhe të vonuara

Story i radhës

Tiparet e personalitetit që ju bëjnë menjëherë një njeri të dëshirueshëm

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish