Papa Françesku: Kapitalizmi i tregut ka dështuar në pandemi, ka nevojë për reformë

Papa Françesku thotë se pandemia e koronavirusit ka provuar se “teoritë magjike” të kapitalizmit të tregut kanë dështuar dhe se bota ka nevojë për një lloj të ri të politikës që promovon dialogun dhe solidaritetin dhe hedh poshtë luftën me çdo kusht, shkruan AP.

Papa Françesku të dielën paraqiti vizionin e tij për një botë post-COVID duke bashkuar elementët thelbësorë të mësimeve të tij shoqërore në një enciklikë të re që synon frymëzimin e një sensi të ringjallur të familjes njerëzore. “Fratelli Tutti” (Vëllezërit Të gjithë) u la i lirë në ditën e festës së emrit të tij, paqedashës Shën Françesku i Asizit.

Dokumenti merr frymëzimin e tij nga mësimet e Shën Françeskut dhe predikimit të mëparshëm të Papës mbi padrejtësitë e ekonomisë globale dhe shkatërrimin e saj në planet dhe i bashkon me thirrjen e tij për solidaritet më të madh njerëzor për t’u përballur me “retë e errëta mbi një botë të mbyllur “

Ngjarja paraprake

Miratohen ndryshime ligjore për realizmin e masës “Fundjavë pa TVSH”

Ngjarja e ardhëshme

El Shaarawy po rikthehet te Roma

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian