Pandemia e koronavirusit, parada e inaugurimit të Biden do të jetë virtuale

Pandemia e koronavirusit ka ndryshuar mënyrën se si zhvillohen eventet. Përjashtim nuk do të bëjë as inaugurimi i presidentit amerikan të zgjedhur, Joe Biden.

Anëtarët e komisionit të inaugurimit në SHBA thonë se parada, pas betimit të 78-vjeçarit demokrat, do të mbahet në mënyrë virtuale për të evituar grumbullimet e njerëzve.

Sigurisht kjo ceremoni do të jetë historike pasi kombi do të shohë Biden të nisë zyrtarisht detyrën dhe për herë të parë do të jetë një grua në postin e zëvendëspresidentit.

Demokratët po u bëjnë thirrje amerikanëve që të mos udhëtojnë për në Washington, por ta shohin eventin e 20 janarit përmes televizionit ose në internet. Parada virtuale do t’u bëjë homazh heronjve amerikanë dhe do të reflektojë diversitetin e këtij shteti si dhe trashëgiminë.

Eventi do të ketë performanca nga emra të njohura të skenës amerikane, emrat e të cilëve do të zbulohen në javët e ardhshme.

/Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Nga nesër fillon pagesa e ndihmave sociale

Ngjarja e ardhëshme

"Asnjë rol i Emirateve të Bashkuara Arabe në kthimin e tokës palestineze"

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian