Pamjet të mahnitshme nga Parisi në prag të mbylljes së dytë, mijëra njerëz që largohen nga qyteti

Vetëm disa orë para se lockdoëni i ri të ndodhte në të gjithë Francën, tollovi të pashembullta trafiku u shënuan në rrugët kryesore të daljes nga metropoli.

Kolonat kishin prej gjithsej 700 kilometra të gjata në rajonin e Ile-de-France të enjten herët në mbrëmje, njoftoi media lokale.

Bllokimi i dytë francez që synon ndalimin e Covid-19-ës fillon sot dhe do të zgjasë të paktën deri në 2 dhjetor. Të gjithë ata që largohen nga shtëpia do të duhet të mbajnë një dokument që justifikon daljen e tyre dhe kontrollet do të kryhen nga policia.

Mediat franceze raportojnë se shumë parisianë janë larguar nga qyteti dhe banesat e tyre për të kaluar një bllokim diku në natyrë. Të gjithë nxituan të largoheshin nga Parisi para sundimit të orës në 21:00.

Anna, 24 vjeç, i tha Le Figaro-së se është largua nga apartamenti i saj në Paris për të kaluar bllokimin në Bernay në veri të Francës.

Ajo tha se qëdnrimi në Paris ishte vështirë të durohej, por në Bernay ajri është më i pastër, atje mund të marrë frymë dhe ndihet e lirë.

Disa nga makinat në turma ishin ndoshta parizianë që ktheheshin në qytet pas pushimeve të shkollës. Turma të ngjashme janë raportuar në periferi të disa qyteteve të tjera të mëdha si Lioni dhe Bordeaux.

Ngecjet në trafik që janë parë natën e kaluar të kujtojnë një eksod të filmuar në rrugët e Parisit në mars përpara bllokimit të parë.

Qeveria franceze njoftoi dje një listë të masave të reja për të luftuar përhapjen e Covid-19-shit, duke përfshirë ndalimin e largimit nga shtëpitë përveç në rastet më urgjente dhe punën e detyrueshme nga shtëpia.

Shkollat, ndryshe nga masat e paraqitura në pranverë kur të gjitha institucionet arsimore janë mbyllur, do të qëndrojnë të hapura.

Fëmijët gjashtë vjeç e lart do të duhet të mbajnë maska ​​në klasë, gjë që deri më tani ka qenë e detyrueshme vetëm për ata mbi 10 vjeç.

Franca njoftoi të enjten se kishte 47,637 infeksione të reja në 24 orët e fundit. Të mërkurën ishin 36,437, ndërsa të dielën 52,010.

Ngjarja paraprake

Ndërron jetë ish-kryeministri i Turqisë, Mesut Yılmaz

Ngjarja e ardhëshme

Afërdita Dreshaj merr dhuratë kaq të ëmbël nga bashkëshorti i saj

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian