Pamjet e frikshme/ Siçilia dhe Malta mbulohen nga tymi i zjarreve në Greqi

Nuk është vetëm Athina ajo që është mbuluar nga tymi për shkak të zjarreve që kanë përfshirë zonat nga Aleksandoupoli në Parnitha dhe Menidi.

Ndërkohë që në Greqi po shpërthejnë dhjetëra zjarre pyjore që po shkatërrojnë qindra mijëra hektarë pyje, tokë të punueshme dhe zona të banuara, tymi ka mbuluar një pjesë të madhe të Mesdheut Lindor.

Zjarret në Traki, pjesa e përparme e të cilave i kalonte 60 kilometrat, prodhojnë sasi të mëdha grimcash të imëta që tani kanë arritur në Italinë Jugore dhe Maltë.

Kushtet e motit që mbizotërojnë në Mesdheun Qendror favorizojnë sedimentimin e masave të gazta dhe bashkë me to edhe mikrogrimcat, të cilat ndodhen shumë afër tokës. Tipike është imazhi satelitor i përpunuar nga Observatori Kombëtar i Athinës/meteo.gr mëngjesin e së mërkurës 23/8 , i cili tregon zonën e mbuluar nga tymi i zjarreve në Greqi.

Sidomos në zonën e Sicilisë dhe Maltës, cilësia e ajrit është jashtëzakonisht e ulët për shkak të përqendrimit të lartë të mikrogrimcave PM10 dhe PM2.5.

Më poshtë është një imazh nga kamera e motit në Sliema, Maltë, që tregon dukshmërinë e kufizuar në portin e qytetit.

Videoja timelapse e Meteo tregon se si filloi dhe u zhvillua zjarri në Parnithë

Në videon e mëposhtme, nisja dhe zhvillimi i zjarrit në pyll në Parnithë mund të shihet nga kamera e Observatorit Kombëtar të Athinës në ambientet e Penteli. Videoja fillon nga mëngjesi i së martës 22/08 dhe zgjat deri në orët e mëngjesit të së mërkurës 23/08.

Kamera e Observatorit Kombëtar të Athinës në Penteli ka regjistruar zjarrin në Parnithë.

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Gjermani, më lehtë deri te pasaporta dhe shtetësia e dyfishtë

Story i radhës

Drejtori Qefali Havziju ndau mirënjohje për ish të punësuarit në burgun e Tetovës

Të fundit nga