Pamje të tmerrshme +18: Dalin fotot e para nga fabrika e çelikut Azov

Sipas qeverisë ukrainase, më shumë se një mijë ushtarë ukrainas janë ende në kompleksin industrial Azov në Mariupol, i cili është i rrethuar nga trupat ruse. Tani ata kanë publikuar foto brenda fabrikës Azov përmes kanalit të tyre Telegram.

Rusia ka rrethuar fabrikën e çelikut Azov në Mariupol për javë të tëra – dhe ajo ende po mbrohet nga luftëtarët ukrainas që janë izoluar brenda. Luftëtarët e regjimentit Azov kanë shkruar në Telegram se situata ishte e rëndë – se plagët duhej të fashoheshin me fasha jo sterile dhe kishte mungesë ushqimi, shkruan media zvicerane, Blick, përcjellë “Bota sot”.

Udhëheqja ushtarake ukrainase ka shuar shpresat për të nisur një ofensivë për të çliruar luftëtarët e bllokuar në fabrikën e çelikut në Mariupol.

Image

Regjimenti Azov përshkroi situatën e tmerrshme në kanalin e tyre Telegram. “Kushtet johigjienike, plagët e hapura trajtohen me fasha josterile, mungojnë mjetet ushqimore dhe mjekësore”.

“Që nga sot, një operacion i tillë debllokimi do të kërkonte një numër të konsiderueshëm trupash, sepse forcat e armatosura ukrainase janë 150-200 kilometra larg Mariupolit”, tha Zëvendës Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, Oleksiy Hromov.

Për shkak se trupat ruse kanë ndërtuar ndërkohë edhe sisteme të fuqishme mbrojtëse, një operacion i tillë kushton shumë viktima.

Image

Një ushtar i plagosur në fabrikën e çelikut Azov – më shumë se 1000 luftëtarë thuhet se janë brenda.

Luftëtarët kërkojnë veprim nga Kievi

Qyteti port i Mariupol në Ukrainën juglindore ka qenë i rrethuar nga trupat ruse për më shumë se dy muaj. Luftëtarët e fundit ukrainas, përveç marinsave dhe njësive të regjimentit nacionalist Azov, janë izoluar në fabrikën e çelikut Azovstal.

Ata po i bëjnë thirrje Kievit dhe komunitetit ndërkombëtar që të punojnë për t’i shpëtuar ata, qoftë përmes mjeteve diplomatike apo ushtarake.

Në javët e fundit, rreth 500 civilë që po qëndronin gjithashtu në fabrikën e çelikut janë shpëtuar përmes korridoreve të refugjatëve. Rusia kundërshton një tërheqje të lirë të luftëtarëve. Ata duhet të dorëzojnë armët dhe të shkojnë në robëri.

Sipas zëvendëskryeministres ukrainase, Iryna Ëereshchuk, rreth 1000 ushtar mbrojtës janë ende në fabrikë, gjysma e të cilëve janë të lënduar. Sipas informacioneve ruse, 2500 luftëtarë ukrainas dhe mercenarë të huaj thuhet se janë strehuar në fabrikën e çelikut.

Image

Disa nga ushtarët janë plagosur rëndë dhe kanë nevojë urgjente për kujdes më të mirë mjekësor.

Civilët mund të evakuohen

Ajo gjithashtu hodhi poshtë deklaratat e dy zyrtarëve lokalë se kishte ende rreth njëqind civilë në uzinë.

“Kjo nuk është e vërtetë,” tha ajo. Kreu i regjimentit të Azov “u deklaroi zyrtarisht” zyrtarëve të qeverisë ukrainase dhe një përfaqësuesi të OKB-së se “nuk ka më civilë, gra, fëmijë apo të moshuar në çelikun e Azov”.

Image

Shumë prej ushtarëve iu desh të amputonin pjesë të trupit.

Ndërmarrja e çelikut Azov është bastioni i fundit i ushtrisë ukrainase në Mariupolin e shkatërruar. Qindra civilë u izoluan gjithashtu në kompleksin industrial të gjerë me shumë objekte nëntokësore për disa javë pas pushtimit rus të Ukrainës. Në fundjavë, pas një sërë operacionesh evakuimi, Vereshchuk njoftoi se të gjitha “gratë, fëmijët dhe civilët e moshuar” ishin evakuuar nga kompleksi./Bota sot

Image

Sipas informacioneve nga Kievi, civilët e fundit të mbetur u nxorën nga fabrika e çelikut Azov në Mariupol të shtunën.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Balenciaga shet atlete thuajse plotësisht të shkatërruara për 625 dollarë, reagime në rrjetet sociale

Story i radhës

Kovaçevski–Lajçak: Lufta në Ukrainë imponon integrimin urgjent të Ballkanit Perëndimor në BE

Të fundit nga

Duka uron Flamurtarin

Flamurtari i Vlorës feston sot 100-vjetorin e krijimit të klubit. Të shumta kanë qenë urimet për