Pamje të rënda: Publikohet fotoja e viktimës në Francë

Tre njerëz kanë vdekur në një sulm me thikë në një kishë në Nice, në atë që Presidenti francez Emmanuel Macron tha se ishte një “sulm terrorist islamik”.

Ai tha se Franca nuk do të dorëzonte vlerat e saj thelbësore pasi vizitoi bazilikën Notre-Dame në qytetin jugor. Një shtesë prej 4,000 trupash janë duke u vendosur për të mbrojtur kishat dhe shkollat.

Prokurorët anti-terror kanë hapur një hetim mbi sulmin dhe Franca ka ngritur alarmin e saj të sigurisë kombëtare në nivelin më të lartë.

Burimet policore e identifikuan të dyshuarin si Brahim Aioussaoi, një tunizian 21-vjeçar i cili mbërriti me anije në ishullin italian të Lampedusa në shtator. Ai u vendos në karantinë e koronavirusit atje para se të lirohej dhe kërkoi të largohej nga Italia. Ai arriti në Francë në fillim të tetorit këtë muaj.

Kryebashkiaku Christian Estrosi foli për “Islamo-fashizmin” dhe tha se i dyshuari kishte “përsëritur pafund” Allahu Akbar ‘(Zoti është më i madhi) “.

Dy sulme të tjera ndodhën të enjten, një në Francë dhe një në Arabinë Saudite. Një burrë u qëllua për vdekje në Montfavet pranë qytetit jugor francez të Avignon pasi kërcënoi policinë me një pistoletë.

Një roje u sulmua jashtë konsullatës franceze në Jeddah në Arabinë Saudite. Një i dyshuar u arrestua dhe roja u dërgua në spital.

Duke folur pas vizitës në Nice, Presidenti Macron tha: “Nëse ne sulmohemi edhe një herë, kjo është për vlerat që janë tonat: liria, për mundësinë në tokën tonë të besojmë lirisht dhe të mos tolerojmë asnjë frymë terrori.

“E them edhe një herë me qartësi të madhe sot: ne nuk do të dorëzojmë asgjë”.

Presidenti tha se numri i ushtarëve që do të vendosen për të mbrojtur vendet publike në të gjithë vendin do të rritet nga 3,000 në 7,000.

Image
Ngjarja paraprake

Rrëfehet këngëtari: Mendonin se do të bashkohesha me Diellza Kolgecin, por zgjodha unë ...

Ngjarja e ardhëshme

“Deti”, si do të shkohet në Hagë/ Mediat greke: Athina shpall zgjerimin me 12 milje dhe pastaj apelohet në Gjykatë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian