Pamje shokuese nga qendra e Lubjanës: koka të përgjakura, lotsjellës, lotë…

Katër anëtarë të policisë speciale u plagosën dhe katër protestues u arrestuan në një përplasje midis protestuesve dhe policisë gjatë një proteste kundër masave të qeverisë në Ljubjanë të enjten mbrëma, tha ministri i brendshëm Alesh Hojs.

Hojs tha se 400 deri në 600 njerëz që ai i quajti “anarkistë” morën pjesë në protestat e pa raportuara, duke shtuar se anëtarët ekstremë të grupeve të tifozëve dhe elementë të “nëntokës” ishin midis tyre, kurse policia u sulmua fizikisht dhe me blloqe graniti, kështu që u detyrua të përdorë topin e ujit dhe mjete të tjera detyrimi.

Policia arrestoi tre persona në vendin e ngjarjes dhe ka shumë materiale të regjistruara, tha Hoys, duke shtuar se pret të “ndjekë penalisht” të gjithë ata që sulmuan policinë dhe morën pjesë në tubimin e ndaluar gjatë epidemisë dhe “në ditën kur nga Covid-19 vdiqen 30 njerëz”.

Image
Image
Image
Image
Image

Protesta të paraqitura u ftuan pasdite përmes rrjeteve sociale nga një grup i quajtur “Anonymous Sllovenia”, nga aktivitetet e të cilit tashmë janë distancuar grupet, të cilët kanë kërkuar dorëheqjen e qeverisë në të ashtuquajturën “protestat e biçikletave”.

Mirëpo, Hojs tha që protestat e pasdites dhe sulmet ndaj policisë u “inkurajuan” nga protestat që po zhvillohen në kryeqytetin Slloven për disa muaj, se ishin të motivuara nga sulmet ndaj qeverisë përmes mediave jo miqësore dhe nga udhëheqësit e partive të opozitës, të cilët nga protestat e tilla nuk po distancohen.

Image
Image
Image

Hojs gjithashtu tha që protesta dhe sulme të tilla të dhunshme ndaj policisë nuk i përkasin Sllovenisë dhe se shumica e popullsisë nuk do t’i mbështesë ata, por sillen me përgjegjësi gjatë epidemisë dhe u përmbahen të gjitha masave kufizuese.

Sipas raporteve të mediave sllovene, incidenti filloi pasi policia u përpoq të arrestonte disa protestues që fyen anëtarët e policisë dhe më vonë sulmuan disa ekipe gazetarësh që mbuluan ngjarjen dhe plagosën disa protestues.

Ngjarja paraprake

Ndodh e papritura në studio/ Ish-ambasadori amerikan Arvizu i dërgon mesazh Sokol Ballës, zbulohet çfarë i shkruan për politikanin e njohur

Ngjarja e ardhëshme

Nga PDK reagojnë ashpër për bastisjet e sotme të EULEX-it

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian