Pacienti i sëmurë rëndë me zemrën operohet dhe merr zemër nga një donator

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se herët në mëngjes në Klinikën Shtetërore të Kardiokirurgjisë, një pacient 46-vjeçar me sëmundje të rëndë të zemrës ka marrë zemër nga dhuruesi i vdekur dhe një mundësi të re për jetë.

Nga Ministria theksojnë se në Klinikën e Urologjisë aktualisht po kryhen dy transplante veshkash te pacientët e rinj me insuficiencë renale, të cilët prej shumë vitesh janë në dializë.

Ata theksojnë se në javët në vijim pacientët me tumore të kockave dhe lëndime të rënda do të kenë mundësi për trajtim cilësor.

Ata shprehin mirënjohjen për familjen e donatores, siç thonë ata, tre vajzat e saj jashtëzakonisht humane, të cilat në momentet e pikëllimit më të madh vendosën të dhurojnë organet e tyre dhe të shpëtojnë jo një, por disa jetë.

“Edhe një herë na treguan se humanizmi dhe mirësia janë virtyte që duhet t’i mbajmë dhe t’i ushqejmë.

Dëshiroj të falënderoj edhe një familje tjetër të një djali të ri, të cilët dje pavarësisht dhimbjes së tyre të madhe shprehën gatishmërinë për të dhuruar organet e tyre. Këto dy komunitete e vendosin ndjeshmërinë mbi dhimbjen dhe traumën e tyre dhe falë tyre, jo një, por disa pacientë patën një shans për një jetë të re. Për kolegët mjekë nga klinikat KARIL, neurokirurgji, kardiokirurgji, urologji, nefrologji, kardiologji, transfuziologji, radiografi, ortopedi, si dhe koordinatorëve të spitalit dhe koordinatores kombëtare të transplanteve, të cilët punuan së bashku për 24 orët e fundit dhe janë ende duke punuar, i falënderoj për gjithë sakrificën që treguan këto dy ditë. Pacientëve që morën organin ju urojmë shërim të shpejtë, thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

Marketing

Story i mëparshëm

Shakira shihet duke ndekur ndeshjet e djalit të saj, pak ditë pasi u fotografia me Piquen në zyrën ligjore për divorcin e tyre

Story i radhës

19-vjeçari u ekzekutua nga bandat në Shkodër! Nëna e tij ndihet e kërcënuar për jetë, kërkon ndihmë dhe drejtësi

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish