Pa energji, pa ngrohje dhe shkrijnë dëborën për ujë, mjerimi në Mariupol

Mariupol është në një gjendje të mjeruar. Evakuimet e vendosura për mëngjesin e sotëm, u shtynë pasi Rusia nuk i ndaloi bombardimet.

Një punonjës i shoqatës bamirëse mjekësore Médecins Sans Frontières (MSF) ka përshkruar situatën atje:

Këtë natë bombardimet ishin gjithnjë e më afër,” i citon MSF të kenë thënë ata.

“Dje mblodhëm ujin e borës dhe shiut për të pasur pak ujë, u përpoqëm të merrnim ujë falas sot, por radha ishte e madhe.”

Sipas njerëzve [të tjerë], shumë dyqane ushqimore u shkatërruan nga raketat dhe gjërat e mbetura u morën nga njerëzit në nevojë të dëshpëruar.”

Ende nuk ka energji, ujë, ngrohje dhe lidhje celulare. Askush nuk ka dëgjuar ende për ndonjë evakuim. Farmacitë janë pa mjekësi.”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Katër shenjat e Horoskopit që do të gjejnë dashurinë në muajin mars

Story i radhës

Bie interesimi për vaksinim, kaq doza u dhanë gjatë 4 orëve të fundit

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish