Osmani: Zgjerimi i BE-së nuk është më çështje besueshmërie, por çështje sigurie

Zgjerimi i BE-së nuk është më një çështje besueshmërie, por një çështje sigurie dhe një mundësi për të konsoliduar Unionin dhe Ballkanin Perëndimor, dhe ngjarjet në Ukrainë janë dëshmi për liderët dhe politikanët evropianë se është koha për të matur popullaritetin e zgjerimit të BE-së , Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani.

Osmani e cilësoi vizitën në Shkup të përfaqësuesit të lartë të BE-së, Josep Borel, si sinjal të qartë të mbështetjes për Maqedoninë e Veriut, pavarësisht porosive të tij për negociatat e vjetra.

Ministri i Punëve të Jashtme theksoi se nuk ka dilemë për mbështetjen për fillimin e negociatave mes vendeve anëtare të BE-së, gjë që u konfirmua në takimin me homologun sllovak Korçok në Forumin Diplomatik në Antalia, i cili theksoi se çështjet dypalëshe nuk do të përfshirë në kuadrin e negociatave.

Sa i përket takimit me kryeministrin bullgar Kiril Petkov në forumin në Antalia, Osmani e cilësoi atë takim të dobishëm sepse është bërë kryqëzimi i komunikimeve të mëparshme në mes të Shkupit dhe Sofjes.

Ai ka thënë se ende ka dallime të mëdha në qëndrime lidhur me tri çështje, pa specifikuar se për cilat çështje bëhet fjalë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pensionistët do të marrin nga 1.000 denarë në xhirollogari

Story i radhës

Ali Ahmeti: Edhe një detyrë e kryer me sukses

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish