Osmani: Gjuha maqedonase zyrtarizohet në BE

Propozimi europian përmbyll çështjen e gjuhës maqedonase, deklaron ministri për punë të jashtme Bujar Osmani, duke përgënjeshtruar zërat se për gjuha maqedonase gjatë procesit të negociimit do të mbart fusnotë dhe kualifikime. Osmani duke u thirur në dokumentin kornizë thotë se gjuha maqedonase pranohet si zyrtare në BE dhe si e tillë do të përdoret gjatë procesit të negociimit, edhe pse kontestimi mund të jetë vetëm I njënashëm nga pala bullgare por pa implikime.

“Të gjitha spekulimet se ka fusnotë apo kualifikime në kornizë janë të pavërteta dhe të rreme. Po ka një deklarim të njëanshëm nga Bullgaria, por jo në kornizë, por në proçesverbalin e një mbeldhje, por kjo nuk hyn në dokument as në konkluzat. Ky është propozimi portugez, nuk ka kufraë implikimesh juridike në përdorimin dhe interpretimin e gjuhës. Me përgjegjësi të plotë mund të them se në kornizë zyrtarizohet gjuha maqedonase dhe hyn në familjen e gjuhëve europiane.”, tha ministri i punëve të jashtme, Bujar Osmani.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

6 eksperimentet klasike të psikologjisë

Story i radhës

Propozimi francez,nesër mblidhet Këshilli për Siguri!

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish