OKB raporton raste të përdhunimeve, zhdukjeve dhe torturave

Shkeljet e të drejtave të njeriut në Ukrainë “që mund të përbëjnë krime lufte” janë raportuar, thotë OKB – duke përfshirë vrasjet, dhunën seksuale dhe zhdukjet.

Kryetarja e misionit të OKB-së për të drejtat e njeriut në Ukrainë, Matilda Bogner thotë se ka marrë raporte për përdhunim, lakuriqësi të detyruar dhe kërcënime për dhunë seksuale pasi vizitoi 14 qytete në rajonet e Kievit dhe Chernihiv, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

“Gratë dhe vajzat janë viktimat më të përmendura”, thotë ajo.

Që nga pushtimi në shkurt, OKB thotë se ka dokumentuar 204 raste të zhdukjes me forcë.

Përveç nënvizimit të akteve të kryera nga forcat ruse, konferenca e OKB-së shton: “Ne kemi marrë informacion të besueshëm të torturës, keqtrajtimit dhe ndalimit pa komunikim nga forcat e armatosura ukrainase të robërve të luftës që i përkasin forcave të armatosura ruse dhe grupeve të armatosura të lidhura me to. “

Rusia dhe Ukraina “duhet t’i hetojnë menjëherë dhe në mënyrë efektive” këto akuza dhe “të udhëzojnë forcat e tyre” të ndalojnë shkeljet e mëtejshme, thotë Bogner.

OKB thotë se ka regjistruar gjithashtu qindra objekte arsimore dhe mjekësore dhe rreth 50 objekte kulti që janë dëmtuar ose shkatërruar në të gjithë Ukrainën.

Në një konferencë shtypi në Gjenevë, Bogner thotë se numri i civilëve të vrarë është “me mijëra më i lartë” se shifra e dhënë fillimisht prej 3,381 dhe shkalla e vdekshmërisë është përkeqësuar pasi njerëzit nuk mund të kenë ndihmën mjekësore.

Misioni monitorues i OKB-së në Ukrainë ka dokumentuar shkelje të ligjit humanitar dhe ligjit të të drejtave të njeriut që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ndodh në Librazhd/ Vjehrra dhe nusja dhunojnë njëra-tjetrën, 28-vjeçarja ia nxjerr inatin vjehrrit!

Story i radhës

Një natë pa gjumë nxit humbjen e kujtesës

Të fundit nga