​OKB konfirmon gjithashtu evakuimin e Mariupolit

Një zëdhënës i Kombeve të Bashkuara ka konfirmuar gjithashtu se një operacion për evakuimin e civilëve nga qyteti port jugor i Mariupolit është duke u zhvilluar.

Më herët Rusia tha se grupe prej 25 dhe 21 personash ishin evakuuar nga zona pranë fabrikës së çelikut Azovstal, pjesa e fundit e mbetur e qytetit nën kontrollin e trupave ukrainase.

Ushtarët ukrainas kanë thënë se 20 persona u larguan nga fabrika e çelikut dje.

Zyrtarët ukrainas thonë se aty rreth 1000 civilë dhe më shumë se 500 ushtarë të plagosur janë bllokuar në kompleksin industrial.

Megjithatë, ka gjithashtu rreth 100,000 banorë që jetojnë pa ujë, gaz ose komunikim në qytetin më të gjerë, i cili është bombarduar rëndë gjatë javëve të sulmeve ruse.

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq ka konfirmuar se një proces për evakuimin e civilëve nga Mariupol është duke u zhvilluar.

“KNKK konfirmon se një operacion kalimi i sigurt është duke vazhduar, në koordinim me OKB-në dhe palët në konflikt,” tha një zëdhënës.

Kolona për evakuimin e civilëve filloi më 29 prill, përshkoi rreth 230 kilometra dhe arriti në fabrikën në Mariupol të shtunën në mëngjes, sipas kohës lokale.

“KNKK këmbëngul në faktin se asnjë detaj nuk mund të ndahet derisa situata të lejojë, pasi mund të rrezikojë seriozisht sigurinë e civilëve dhe kolonës. Autoritetet përkatëse lokale po komunikojnë me civilët rreth detajeve praktike,” shtoi zëdhënësi.

Të enjten, sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha se po zhvilloheshin “diskutime intensive” për të rënë dakord për një operacion evakuimi, pas takimeve me presidentin Volodomyr Zelensky në Kiev dhe presidentin Vladimir Putin në Moskë, transmeton BBC.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Everton triumfon ndaj Chelseat

Story i radhës

​Start-up bullgar i inovacionit në kujdesin shëndetësor fiton sfidën e Roche’s HealthCare Lab

Të fundit nga