Oficeri i inteligjencës ushtarake ukrainase: Pothuajse nuk kemi më armë, tani gjithçka varet nga Perëndimi

Zëvendësdrejtori i shërbimit të inteligjencës ushtarake të Ukrainës i tha theguardian se Ukraina po humb terren në vijën e frontit dhe se tani mbështetet pothuajse ekskluzivisht në armët që do t’i dërgojë Perëndimi.

Kjo tani është një luftë artilerie. E ardhmja tani do të vendoset në skajet e fushëbetejës dhe ne po humbasim në aspektin e artilerisë”, tha Vadim Skibickij.

Tani gjithçka varet nga ajo që na jep Perëndimi. Ukraina ka artileri për 10 deri në 15 rusë. Partnerët tanë perëndimorë na kanë dhënë rreth 10 për qind që na kanë premtuar”, shtoi ai.

Ne kemi shpenzuar pothuajse të gjithë municionin tonë të artilerisë dhe tani po përdorim granatat e NATO-s. Evropa po na furnizon gjithashtu me granata të kalibrit më të ulët”, tha ai.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha javën e kaluar se 60 deri në 100 ushtarë ukrainas vdesin çdo ditë dhe 500 të tjerë plagosen.

Skibicki beson se konflikti në të ardhmen e afërt do të jetë kryesisht artileri dhe se numri i sulmeve me raketa që mund të lëshohen nga Rusia dhe të godasin civilët do të mbetet në nivelin aktual.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

OBSH: Origjina e paqartë e COVID-it, të studiohet teoria e rrjedhjes laboratorike

Story i radhës

Një përpjekje për ta lexuar ndryshe vizitën e Kurtit në Amerikë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish