​Oficerë të rangut të lartë u drejtohen ushtarakëve bullgarë jashtë vendit

“Ministria e Mbrojtjes vlerëson lart rolin e çdo ushtaraku bullgar – brenda dhe jashtë vendit, i cili ngre autoritetin e ushtrisë sonë. Me misionin tuaj ju tregoni se Ushtria Bullgare është një aleate e besueshme dhe e denjë që kryen me sukses dhe nder detyrat aleate në misionet e BE-së dhe NATO-s”.

Kështu tha ministri i Mbrojtjes Dimitar Stojanov gjatë video-konferencës tradicionale me kontingjentet e Forcave të Armatosura që po marrin pjesë në misione dhe operacione jashtë vendit të enjten, tha Ministria e Mbrojtjes.

“Këtë vit Bullgaria rriti pjesëmarrjen e saj në misionet e BE-së dhe NATO-s në Ballkan, gjë që tregon edhe një herë përkushtimin tonë për sigurinë në rajon”, theksoi më tej ministri Stojanov.

Ai i përgëzoi ushtarakët bullgarë për shërbimin e shkëlqyer dhe u uroi shëndet dhe pushime të qeta.

Stojanov konfirmoi përkushtimin e bërë gjatë vizitës së tij në Bosnje dhe Hercegovinë në shtator në takimin me kontingjentin bullgar atje, për rritjen e pagave të ushtarakëve që janë në misione jashtë vendit.

“Ne presim që më së voni deri në fund të janarit të kemi qartësi se sa do të rriten pagat për të gjithë ushtarakët jashtë vendit, pasi vlerësimet tona fillestare parashikojnë një rritje prej 50%”, shtoi ai.

Shefi i Mbrojtjes, admirali Emil Eftimov tha: “Faleminderit për kontributin tuaj në frenimin e përshkallëzimit të tensioneve në Kosovë, për ruajtjen e paqes dhe sigurisë në Bosnje dhe Hercegovinë, për kontributin tuaj praktik në përpjekjet kundër terrorizmit dhe ndërtimin e kapaciteteve të Aleancës në Irak. Shpreh vlerësimin tim për faktin se, përveç detyrave tradicionale të ruajtjes së shëndetit të personelit të misionit të Bashkimit Evropian në Mali, ju, mjekët tanë atje, merrni dhe kryeni detyra të tjera të rëndësishme humanitare”.

Ai nënvizoi vlerësimin pozitiv për punën e bërë nga kontingjentet bullgare të cilën e merr nga komandat e të gjitha misioneve.

Admirali Eftimov vuri në dukje se nga pikëpamja strategjike siguria e Ballkanit Perëndimor është me rëndësi kyçe për Bullgarinë. “Në konferencat e gjenerimit të forcës që mbajtëm, ne konfirmuam ambicien tonë dhe që nuk duhet të bjerë nën nivelin aktual”, u shpreh i bindur shefi i Mbrojtjes.

Ai shprehu besimin se do të përmirësohet mbështetja materiale për armatimin dhe pajisjet e kontingjenteve bullgare jashtë vendit.

Aktualisht, rreth 150 ushtarakë nga Forcat e Armatosura të Republikës së Bullgarisë marrin pjesë në misione dhe operacione jashtë vendit.

Gjatë video-konferencës, komandanti i Komandës së Forcave të Përbashkëta Bullgare, gjeneralmajor Valeri Tsolov, nënvizoi pjesëmarrjen bullgare në operacionin e Bashkimit Evropian në Bosnje dhe Hercegovinë “ALTHEA”, në misionin jo luftarak të NATO-s në Irak, në forcën paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë (KFOR) dhe në operacionin e BE-së në Mali.

Ministri dhe shefi i Mbrojtjes u informuan nga koloneli Krasimir Tsenov, komandant i kontingjentit kombëtar në Bosnje dhe Hercegovinë, nënkoloneli Kalin Stamenov, komandant i kontingjentit kombëtar në KFOR, major Veselin Zhechev, komandant i kontingjentit kombëtar në operacionet joluftarake në Irak, dhe Togere Doktor Dilyara Marinova, Komandante e Kontingjentit Kombëtar në Mali.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rrugëtimi politik dhe shtetëror i Serbisë nga afrikanizimi drejt bosnjëzimit duhet të përfundojë me skandinavizim që të ketë paqe e qetësi në Ballkan

Story i radhës

Begaj viziton Sarandën, bëri thirrje për bashkëpunim mes pushteteve dhe institucioneve kushtetuese

Të fundit nga

Messi apo Maradona?

Si mysafir i DAZN, zv. presidenti i Interit, Javier Zanetti foli për shumë tema, duke përfshirë

AlbanianMacedonianEnglish