OBSH kërkon mbështetje për të moshuarit në Afrikë mes pandemisë COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka bërë thirrje për përpjekje për të siguruar kujdes dhe mbështetje më të mirë për të moshuarit në të gjithë Afrikën mes pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas drejtoreshës së përgjithshme të OBSH-së për rajonin e Afrikës, Matshidiso Moeti, qytetarët e moshuar në rajon kërkojnë më shumë dashuri, mbështetje dhe thirrje të herëpashershme për të kërkuar nevojat e tyre.

Në një mesazh të lëshuar për Ditën ndërkombëtare të personave të moshuar, që shënohet çdo vit më 1 tetor, Moeti tha se kufizimet në lëvizje, tubimet dhe izolimi i shtuar shoqëror për shkak të koronavirusit kanë shkaktuar një barrë më të madhe në jetën e të moshuarve.

“Ne mund të kontribuojmë në adresimin e kësaj duke marrë telefonin për të thirrur të afërmit tanë të moshuar dhe për t’u ofruar ndihmë të moshuarve në komunitetet tona ose për t’u bërë shoqëri”, këshilloi Moeti.

Ajo tha se sfidat kryesore për kujdesin e të moshuarve në Afrikë janë mungesa e sistemeve gjithëpërfshirëse të kujdesit afatgjatë, mbulimi i ulët i skemave të mbrojtjes sociale dhe të dhënat joadekuate për të formësuar ndërhyrjet e politikave.

Zyrtarja e OBSH-së theksoi se ekziston një nevojë në rritje për të adresuar këto çështje, pasi numri i të moshuarve në Afrikën sub-sahariane parashikohet të arrijë në 67 milionë deri në vitin 2025.. .

Ngjarja paraprake

Hysenagolli: Besoj se edhe interesimi do të jetë i madh, si në Shqipëri, por edhe në Kosovë...

Ngjarja e ardhëshme

Google bën kthesë me smartfonët me modelin e ri Pixel 5

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian