OBSH kërkon armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po i lutet Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të punojë drejt një armëpushimi urgjent në Ukrainë, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

“Sikur të mos mjaftonte Covid, të kesh një luftë shkatërruese si kjo është e rrezikshme për botën,” i tha drejtori i përgjithshëm Tedros Adhanom Ghebreyesus organit 15 anëtarësh të enjten.

OBSH ka verifikuar tani 43 sulme ndaj kujdesit shëndetësor brenda vendit të shkatërruar nga lufta, me të paktën 12 njerëz – duke përfshirë punonjësit e shëndetësisë – të vrarë dhe 34 të plagosur.

“Në çdo konflikt, sulmet ndaj kujdesit shëndetësor janë një shkelje e ligjit ndërkombëtar humanitar,” tha Dr Tedros.

“Ata i privojnë njerëzit nga kujdesi i nevojshëm urgjent dhe thyejnë sistemet shëndetësore tashmë të tendosura.”

Ai tha se sulmet kishin çuar tashmë në një ndërprerje të rëndë të shërbimeve shëndetësore dhe aksesit në mallrat bazë në Ukrainë, duke paralajmëruar se pasojat e tij “do të jehojnë për vitet ose dekadat në vijim”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kim nuk e lejonte të shihte fëmijët, Kanye takohet me djalin e tij

Story i radhës

Rama me dyfytyrësi apo me shumëfytyrësi

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish