​OBSH: 43 objekte të kujdesit shëndetësor janë shkatërruar në Ukrainë

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë i ka kërkuar OKB-së që të punojë për një armëpushim urgjent në Ukrainë.

“Sikur të mos mjaftonte COVID. Një luftë shkatërruese si kjo është e rrezikshme për botën” u shpreh kreu i OBSH, Tedros Ghebreyesus.

OBSH ka identifikuar 43 sulme ruse ndaj ndërtesave të kujdesit shëndetësor në Ukrainë, me të paktën 12 njerëz – përfshirë punonjësit e shëndetësisë – të vrarë dhe 34 të plagosur.

“Në çdo konflikt, sulmet ndaj kujdesit shëndetësor janë një shkelje e ligjit ndërkombëtar humanitar,” u shpreh Tedros.

Ai tha se sulmet kanë çuar në ndërprerje të rëndë të shërbimeve shëndetësore dhe aksesit në mallrat bazë të shëndetësisë në Ukrainë, duke paralajmëruar se pasojat e sulmit “do të jehojnë për vite, ose dekada me radhë”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Presidenti i La Ligas: Vetëm në Paris nuk është

Story i radhës

Asambleisti i VV-së: Rama i ka bërë 206 premtime, në 100 ditët e para nuk e ka realizuar asnjë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish