Numri i të vdekurve nga stuhia në Brazil është rritur në 152

Numri i të vdekurve nga shirat e rrëmbyeshëm që shkaktuan përmbytje dhe rrëshqitje të dheut në qytetin piktoresk brazilian të Petropolis është rritur në 152, thanë autoritetet të dielën, ndërsa Papa dërgoi ngushëllimet e tij.

Punonjësit e shpëtimit dhe banorët që kërkonin të afërmit e tyre të zhdukur vazhduan të gërmojnë nëpër male me baltë dhe rrënoja në qytetin juglindor, për të cilin presidenti Jair Bolsonaro tha të premten se dukej si “skena lufte”, raporton France24.

Policia tha se 165 persona mbeten të zhdukur pas stuhisë të së martës. Nuk ka gjasa që të gjendet më i gjallë nën rrënojat, thonë autoritetet.

Është e paqartë se sa i lartë do të rritet numri i vdekjeve i cili është në rritje të vazhdueshme.

Numri i të zhdukurve ka rënë pasi janë identifikuar më shumë trupa, dhe ndërsa familjet arrijnë të gjejnë të afërm të gjallë dhe shëndoshë për të cilët kishin frikë se humbnin në kaosin pas stuhisë, tha policia.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Në Danimarkë diçka është e kalbur dhe e qelbur në embrion….!?”

Story i radhës

Beteja e parë e Berishës/Ish-kreu i PD: këto zgjedhje janë sa lokale, aq dhe kombëtare

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish