‘Nuk kemi valë të dytë dhe s’do mbyllemi’, ja çfarë thotë epidemiologu i famshëm suedez

Epidemiologu Adners Tegnell që shpiku strategjinë suedeze për të ndjekur politikën e hapjes totale në kulmin e pandemisë u përball me kritika të forta.

Megjithatë, sot Evropa po përballet me një kërcënim infeksionesh në shumë vende, përfshirë Italinë. Tegnell shpjegoi se kjo situatë nuk po ndodh në Suedi.

“Ne kemi pasur një rritje të infeksioneve , por ajo tashmë po ngadalësohet. Ne shpresojmë që të jemi në gjendje të kontrollojmë valën që kemi dhe jemi të sigurtë që mund ta bëjmë”, tha ai.

Tegnell shpjegoi se pranverën e kaluar, Suedia nuk u imponoi një bllokim qytetarëve të saj por specifikoi se nuk kemi të bëjmë me një valë të dytë dhe nuk do të mbyllemi sërish.

“Këtu kishte një bllokim virtual, në praktikë shumë suedezë janë mbyllur në shtëpi.

Një nga ndryshimet më të mëdha krahasuar me vendet e tjera evropiane është se në Suedi ne nuk u bllokuam dhe nuk u rihapëm edhe pas ‘bllokimit virtual’, ne mbajtëm të njëjtat masa gjatë gjithë periudhës dhe kjo kishte efekti i infeksioneve që përmbajnë “, tha epidemiologu.

Ngjarja paraprake

Aventura e Marcelos te Reali mund të përfundojë verën e ardhshme

Ngjarja e ardhëshme

Negociatat e Shqipërisë “peng” i zgjedhjeve në Francë, Rama në Mynih: Europa do të martohet me ne, por si të martohesh kur nuk flet?

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian