Nuk do ta besoni, ja sa persona kanë ndërruar jetë për një…selfie

Një studim i bërë në Spanjë ka zbuluar se 400 persona kanë humbur jetën duke bërë selfie në 13 vitet e fundit. 

Nga janari 2008 deri në korrik 2021, të paktën 379 njerëz dhanë frymën e fundit duke pozuar në celularët e tyre për një selfie.

Shumica e vdekjeve janë për shkak të rrëzimeve, pasi nga 379 personat që humbën jetën, 219 lanë jetën e tyre të fundit duke rënë nga lartësia.

Shkaqe të tjera kryesore të vdekjes janë aksidentet me makina dhe trena, si dhe mbytja.

Cilat vende kanë regjistruar më shumë vdekje?

India vjen e para me 100 vdekje nga viti 2008 deri më sot, e ndjekur nga Shtetet e Bashkuara me 39 vdekje nga viti 2008 deri më sot dhe Rusia me 33 vdekje.

Studiuesi spanjoll vëren gjithashtu se të rinjtë janë më të rrezikuar me moshën mesatare të viktimave 24.4 vjeç.

WWW.GAZETA.MK

Ngjarja paraprake

Grubi: Bejta është kryetari i parë në Maqedoni që turqishtën e bëri gjuhë zyrtare

Ngjarja e ardhëshme

Si do të mblidhet Kuvendi Kombëtar? Ristani tregon rrugën

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian