​Notari rumun David Popovici shpallet atleti ballkanik i vitit 2022 në sondazhin e BTA

Notari rumun David Popovici është fituesi i edicionit të 49-të të sondazhit të BTA-së për atletin ballkanik të vitit 2022. I vetmi bullgar në top 10, basketbollisti Aleksandër Vezenkov, renditet i teti.

Në edicionin e 49-të të sondazhit në vitin 2022 morën pjesë agjencitë kombëtare të lajmeve nga rajoni: BTA (Bullgari), ANA-MPA (Greqi), AGERPRES (Rumani), Agjencia Anatolu (Turqi), TANJUG (Serbi), MINA (Mali i Zi), MIA (Maqedonia e Veriut), HINA (Kroaci), FENA (Bosnje dhe Hercegovinë) dhe ATA (Shqipëri).

Popovici 18-vjeçar ka marrë 64 pikë në sondazh. Ai fitoi titujt botërorë dhe evropianë në 100 metra dhe 200 metra stil i lirë për meshkuj dhe vendosi një rekord të ri botëror në 100 metra stil i lirë. Popovici gjithashtu fitoi gjithsej dhjetë medalje të arta në Kampionatin Botëror dhe Evropian për të rinj, dhe në fillim të javës ai u emërua notari numër 1 i Evropës për sezonin.

I dyti, me 61 pikë, ishte kampioni i Finalit të Wimbledon dhe Shoqatës së Tenisistëve Profesionistë Novak Gjokoviq (Serbi). Gjokoviq është një mbajtës rekord me shtatë renditje të vendeve të para në sondazhin e BTA.

Basketbollisti bullgar Aleksandar Vezenkov u rendit i teti me 21 pikë. Me kombëtaren bullgare u rendit i pari në Kampionatin Evropian në totalin e kërcimeve dhe në nivel klubesh u bë lojtari kryesor i skuadrës greke Olympiacos, me të cilin luajti në finalen e katërt të Euroligës dhe u përzgjodh në ekipin ideal të turneut.

BE dhe SHBA për situatën në veri të Kosovës: Po punohet me Kurtin e Vuçiqin për të gjetur një zgjidhje