Njihuni me gjashtë kërkesat e Putinit për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë

Ndërsa lufta midis Ukrainës dhe Rusisë vazhdon, të dy vendet takohen pothuajse çdo ditë për të provuar të arrijnë një marrëveshje dhe të dorëzojnë armët e tyre përfundimisht.

Që nga 14 marsi 2021, civilët e vrarë nga lufta në Ukrainë arrijnë në 636, nga të cilët 46 janë fëmijë sipas të dhënave të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB). 1125 persona të tjerë janë plagosur , 62 prej tyre të mitur.

Rusia dhe Ukraina duan t’i japin fund luftës, raporton AS.

Kërkesat e Putinit për Ukrainën

1-Mos u anëtarësoni në NATO dhe merrni një pozicion neutral.

2-Rusishtja duhet të jetë gjuha e dytë zyrtare e Ukrainës, ligjet që e ndalojnë atë duhet të hiqen.

3-Njohja e Krimesë si territor rus.

4-Të njohë pavarësinë e Republikave Popullore të Donetskut dhe Luhanskut.

5-Çmilitarizimi i Ukrainës dhe braktisja e armëve që mund të jenë një kërcënim për Kremlinin.

6-Ndalimi i partive dhe organizatave ultra-nacionaliste në Ukrainë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

10 arsye pse ca njerëz e marrin veten shumë vonë pas një ndarjeje

Story i radhës

FOL: Prokuroria në Mitrovicë me performancë të dobët në rastet e korrupsionit

Të fundit nga