Njihuni me balerinën ukrainase që iu bashkua ushtrisë për të mbrojtur vendin

Ukraina po përballet me pushtimin rus që nga 24 shkurti. Prej muajsh mijëra njerëz kanë humbur jetën, ndërsa miliona janë detyruar të lënë shtëpitë e tyre.

Beteja tashmë është përqendruar në lindje të vendit, ku Vladimir Putin duket se kërkon ta aneksojë, pasi dështoi të marrë Kievin.

Ukrainasit janë vlerësuar për guximin e tyre për të mbrojtur vendin. Mijëra vullnetarë iu bashkuan ushtrisë që në ditët e para të luftës, duke dhënë kontributin e tyre.

Së fundmi, ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka nxjerrë në pah historinë e një balerine e teatrit të Operës dhe Baletit të Ukrainës, e cila iu bashkua ushtrisë pas pushtimit rus.

Olesia Vorotnyk tani është kthyer në skenë, ndërsa vazhdon stërvitjen e saj ushtarake. 30-vjeçarja ka 13 vite që merret me vallëzim profesional.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Tuhina, Rrahmani e Dekaj, iu bashkohen Kosovës U20

Story i radhës

Çipet më të fundit të Apple do të ofrohen ekskluzivisht vetëm në modelet Pro të iPhone

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish