Njerëzit po flinin, raketat godasin zonat e banuara në Azerbajxhan – pamjet e shtëpive të shndërruara në rrënoja

Një sulm raketor rrafshoi një sërë shtëpish në qytetin e dytë të Azerbajxhanit, Ganja të shtunën, duke vrarë dhe plagosur rëndë njerëzit në gjumë, në një përshkallëzim të mprehtë të konfliktit të Nagorno-Karabak.

Sipas France24, sulmi i orëve të hershme, i cili pa një goditje të dytë raketore në një pjesë tjetër të Ganja dhe një të tretë që arriti në qytetin strategjik aty pranë Mingecevir, erdhi disa orë pasi forcat azerbajxhanase bombarduan kryeqytetin e rajonit të Stepanakert.

Siç thuhet më tej, nuk kishte asnjë informacion të hershëm zyrtar në lidhje me të dhënat nga ndonjë prej sulmeve, por reporterët e AFP-së në Ganja panë një ekip shpëtimi të hiqte qeset e zeza që përmbanin pjesë të trupit nga vendi i ngjarjes.

Shkalla e dhunës minon më tej përpjekjet ndërkombëtare për të qetësuar një ringjallje të luftimeve midis armenëve të krishterë dhe azerbajxhanasve myslimanë.

Veç kësaj, një ekip i AFP në Ganja pa radhë shtëpish të shndërruara në rrënoja nga sulmet që shkatërruan muret dhe çatitë e ndërtesave në rrugët përreth.

Njerëzit vrapuan jashtë të tronditur dhe në lot, nëpër rrugica me baltë, disa të veshur me rroba banjo dhe pizhame.

Një dëshmitar tha se ai pa ekipet e shpëtimit duke tërhequr një fëmijë të vogël, dy gra dhe katër burra nga “mbeturinat” në minutat menjëherë pas sulmit.

“Ne ishim duke fjetur. Fëmijët ishin duke parë TV”, tha Rubaba Zhafarova, 65, para shtëpisë së saj të shkatërruar.

“Të gjitha shtëpitë përreth janë shkatërruar. Shumë njerëz janë nën rrënoja. Disa kanë vdekur, disa janë të plagosur”.

Sulmi erdhi vetëm gjashtë ditë pasi një raketë goditi një pjesë tjetër të banimit të qytetit me më shumë se 300,000 njerëz, duke vrarë 10 civilë.

Hikmat Hajiyev, një ndihmës i presidentit të Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, shkroi në Twitter se sipas “informacionit fillestar, më shumë se 20 shtëpi u shkatërruan” të shtunën.

Ngjarja paraprake

Pioli: Fitore e rëndësishme, iu tregoj se çfarë më kërkoi Ibra gjatë ndeshjes

Ngjarja e ardhëshme

Deklarata e Luana Vjollcës që habiti publikun: “Kam një bebe …”

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian