Një zë pro-Kremlinit pranon ‘vështirësitë’ e luftës

Një tjetër zë pro-Kremlinit ka pranuar se ka “vështirësi” në luftën me Ukrainën, të cilën Rusia e quan një “operacion special ushtarak”.

Por Rashid Nurgaliyev, një zëvendëssekretar i Këshillit të Sigurimit të Vladimir Putin, këmbënguli se Rusia do të arrinte objektivat e saj – duke përfshirë “denazifikimin e Ukrainës”.

Ai pason vërejtjet e një koloneli në pension dhe analistit ushtarak në TV rus kryesor në krye të kësaj jave, në të cilat Mikhail Khodarenok paralajmëroi “situata [për Rusinë] do të përkeqësohet qartësisht”.

“Ne jemi në izolim total politik dhe e gjithë bota është kundër nesh, edhe nëse nuk duam ta pranojmë”, tha Khodarenok, teksa u shfaq në emisionin flamurtar “60 Minutes”.

Këshilli i Sigurimit i Rusisë po mban sot një takim me afro 100 ambasadorë të huaj për të diskutuar kërcënimet që vijnë nga “laboratorët e mbyllur” dhe “neo-nazizmi”, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Nurgaliyev u tha ambasadorëve të mbledhur: “Megjithë të gjitha vështirësitë ekzistuese, operacioni ushtarak special do të përfundojë – ndërsa objektivat e tij, duke përfshirë ato që kanë të bëjnë me çmilitarizimin dhe denazifikimin e Ukrainës, [dhe] mbrojtjen e Republikës Popullore të Donetskut dhe Republika Popullore e Luhanskut do të zbatohet plotësisht”.

Komentet e tij u raportuan nga agjencia ruse e lajmeve Interfax.

Redaktori i BBC Rusi, Steve Rosenberg ka sugjeruar se Kremlini mund të jetë duke përgatitur publikun rus për lajme negative mbi përparimin e pushtimit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Acer prezanton monitorët portativë 3D pa syze

Story i radhës

Conte është vetëm 90-minuta larg objektivit të tij

Të fundit nga