Një grup prej 165 personash nga një fshat belg kanë fituar më shumë se 143 milionë euro në lotari

Një grup prej 165 personash nga një fshat belg kanë fituar kolektivisht më shumë se 143 milionë euro në lotarinë EuroMillions.

Sipas mediave të huaja, banorët nga Olmen, në provincën Antwerp, paguanin në mënyrë të barabartë për të blerë bileta te shitësi i tyre lokal i gazetave.

Dhe në këtë rast, secili prej tyre fitoi rreth 868,000 euro, sipas Lotarisë Kombëtare Belge.

Joke Vermoere, një zëdhënëse e Lotarisë Kombëtare, tha se sukseset e grupit nuk ishin të rralla në Belgjikë – por se kjo ishte fitorja më e madhe në grup ndonjëherë.

Zonja Vermoere ishte te shitëset e gazetave të mërkurën kur disa nga fituesit dëgjuan lajmin.

Reagimet e tyre ishin të ndryshme, ka thënë ajo.

Ajo e përshkroi fitoren si “dhurata më e mirë e Krishtlindjes”.

Ndërsa pronari i shitësit të gazetave, i cili ka organizuar lojëra të ngjashme grupore për disa vite, i tha Radio Belgjikës se duhej ta përsëriste lajmin “pesë deri në gjashtë herë” pasi klientët e tij nuk mund ta besonin se kishin fituar.

Identiteti i fituesve nuk është bërë i ditur ndërsa ky nuk është xhekpoti më i madh i EuroMillions ndonjëherë.

Xhekpoti i EuroMillions organizohet në nëntë vende evropiane: Belgjikë, Francë, Britani e Madhe, Spanjë, Portugali, Irlandë, Austri, Zvicër dhe Luksemburg. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Të këndosh të sjell përfitime mbi shëndetin, ja cilat janë disa prej tyre

Story i radhës

​Ngjarjet e datës 9 dhjetor

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish