Një grup hakerësh rus ka shënjestruar Lituaninë – A do të thotë kjo se Rusia ka sulmuar një vend të NATO-s?

Normalisht kuptimi i kësaj do të ishte tmerrësisht i qartë, por ky është një sulm me një ndryshim: jo një sulm fizik, por një sulm kibernetik; dhe të kuptosh se çfarë do të thotë një sulm kibernetik nuk është kurrë e thjeshtë, shkruan Sky News, përcjell Bota sot.

Anëtari i NATO-s në fjalë është shteti baltik i Lituanisë, i cili u vu në shënjestër të hënën nga hakerat rusë. Sipas hakerëve, sulmi është ende në vazhdim.

Uebsajtet e transportit dhe medias janë goditur, si dhe faqet e internetit të institucioneve të ndryshme shtetërore si shërbimi tatimor lituanez, i cili u desh të ndalonte punën e tij dje.

Një grup hakerësh rus i njohur si Killnet mori përgjegjësinë për sulmet, duke pretenduar në kanalin e tij Telegram se sulmi ishte hakmarrje ndaj vendimit të Lituanisë për të ndaluar tranzitin e disa mallrave në territorin rus të Kaliningradit në bregdetin Baltik.

Politika e kësaj situate është jashtëzakonisht e ndërlikuar. Kaliningrad është në pronësi ruse, por nuk është i lidhur me trupin kryesor të Rusisë – është një pjesë e vogël e Rusisë e rrethuar nga vendet e NATO-s.

Qeveria lituaneze thotë se thjesht po zbaton sanksionet e Bashkimit Evropian për mallrat, por Rusia është përgjigjur me zemërim, duke thënë se po i ndalohet hyrja në territorin e saj sovran.

Rusia premtoi të përgjigjet në një mënyrë që “do të kishte një ndikim serioz negativ në popullsinë e Lituanisë”. Më pas, disa ditë më vonë, erdhi ky sulm kibernetik.

A do të thotë kjo se Rusia sulmoi një anëtar të NATO-s? Jo kaq shpejt.

Si fillim, grupi që mori përgjegjësinë mohon çdo lidhje me shtetin rus, duke thënë se “nuk është i lidhur me asnjë autoritet të zbatimit të ligjit”.

Qeveria ruse ka përdorur prej kohësh grupe kriminale të palëve të treta për të kryer hakime dhe sulme kibernetike, kështu që nuk do të ishte befasi nëse do të përfshihej. Megjithatë, të paktën në sipërfaqe, duart e tij janë të pastra.

Pastaj është natyra e sulmit. Raportet e deritanishme sugjerojnë se është një sulm i shpërndarë i mohimit të shërbimit (DDoS), një sulm i papërpunuar që përfshin hedhjen e sasive të mëdha të trafikut në një faqe interneti derisa të detyrohet jashtë linje.

Sulmi është përshkruar si “masiv”, gjë që është teknikisht e vërtetë, sepse për të funksionuar një sulm DDoS duhet të jetë i madh, por kjo nuk do të thotë se do të ketë një efekt masiv.

Sulmet DDoS janë aq të zakonshme sa që shumica e faqeve të internetit në ditët e sotme kanë si standard mbrojtje kundër tyre.

Edhe nëse një sulm funksionon, ai nuk do të vjedhë asnjë të dhënë. Është një instrument me forcë, pak më shumë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Grubi: Haraçina nga shtatori me shkollë të re fillore me emrin “Abdyl Frashëri”

Story i radhës

4 shenjat e horoskopit që janë më të lumtura kur janë beqarë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish