Një fosil dinosauri gjendet në bregun e detit në Mbretërinë e Bashkuar

Një fosil i ri që mban dy gjurmë që datojnë miliona vjet më parë është gjetur në “Bregun e Dinosaurëve” të Yorkshire. Gjurma fosile nga epoka Jurasike u gjet nga arkeologia Marie Woods në një breg pranë qytetit Scarborough. Zonja Woods tha se stuhitë e forta të fundit kishin shkaktuar “erozion dramatik” dhe u gjet në të njëjtën zonë që ajo zbuloi një gjurmë më të madhe vitin e kaluar .

Gjurmët e kthetrave u vendosën në baltë në kushte të lagështa deri në 175 milionë vjet më parë në atë që tani quhet qarku i North Yorkshire. Zonja Woods tha për zbulimin e terapodit të fosilizuar ose dinoazaurit me tre gishta: “Ndihem shumë e emocionuar kur gjej diçka, jam si një fëmijë kur e gjej”. “Unë dal shpesh përgjatë brigjeve dhe në plazh dhe më pas ky është një rast kur përpiqem të gjej diçka”.

Arkeologia, e cila njoftoi gjetjen e saj të re në Twitter, tha se ndërsa shtypja e dyfishtë ishte më e vogël se zbulimi i vitit të kaluar, do të ndihmonte akoma studimet shkencore. Në kohën kur këmbët e dinosaurit u shtypën në baltë për pasardhësit, toka shtrihej shumë më tej në Detin e Veriut sesa tani, tha zonja Woods.

Zbulimi i parë i zonjës Woods ishte në fakt “një rizbulim”, pasi ishte vërejtur pjesërisht nga koleksionisti i fosileve Rob Taylor në nëntor 2020 raporton “BBC”. Zbulimi më i madh i vitit të kaluar ishte “mjaft domethënës” dhe dokumentet mbi atë fosil gjurmë do të publikohen së shpejti”, tha ajo. Zonja Woods, drejtoreshë e Heritage Adventures, tha se shumë njerëz të tjerë kishin gjetur gjithashtu fosile të mira në atë pjesë të bregdetit të North Yorkshire.

Ajo tha se zona përreth qytetit Scarborough “mund të quhet Bregu i Dinosaurëve”. Rreth 2,000 paund nevojiten për të ruajtur siç duhet fosilin e gjurmës duke kërkuar një ekspert për të kryer konservim të ngjashëm me një “bashkim pjesësh figure shkencore 3D,” shtoi zonja Woods.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Nju Jork, Presidenti Biden njofton përpjekje të reja kundës dhunës me armë

Story i radhës

6 shenja që tregojnë se simpatia po ju gënjen

Të fundit nga