Një ditë e shëndetshme, gjumi i natës i shëndetshëm

Të gjithë kemi probleme me gjumin, por disa prej nesh i kanë më keq se të tjerët.

Ndonjëherë duket se me gjithë aktivitetin mendor që zë “hapësirë ​​në tru”, ne kemi harruar se si të flemë.

Hulumtimet tregojnë se pasi të prishen rregullat tuaja të pushimit, duhet shumë më tepër sesa të flesh vonë gjatë fundjavave për të kthyer dëmin.

Shëndeti, stili i jetës, gjumi

Mënyra se si jetojmë ndikon në mënyrën se si flemë. Për shembull, duke ushtruar rregullisht dhe duke ngrënë ushqime të dendura, të papërpunuara, mund të kontribuojë në pushime më të qeta gjatë netëve.

Ushtrimet fizike na ndihmojnë të menaxhojmë hormonet e stresit (të tilla si kortizoli dhe adrenalina).

Mjekimet homeopatike për gjumin

Homeopatia, një sistem ilaçesh i bazuar në nocionin që një sëmundje mund të shërohet duke trajtuar pacientët me një produkt që prodhon simptoma të ngjashme të sëmundjes së tyre në njerëz të shëndetshëm, siguron një numër të mjeteve të pagjumësisë të testuara me kohë që butësisht na shtyjnë drejt relaksimit dhe qetësimit.

Coffea cruda, ose fasule kafeje të papjekura, mund të veprojnë si një ndihmë për gjumin. Kjo mund të duket kundërintuitive, megjithatë, mos harroni se homeopatia funksionon në teorinë që në doza të vogla.

Ky ilaç mund të jetë i dobishëm kur kemi nevojë për ndihmë për të qetësuar një mendje tepër aktive.

Acidi Muriatik ndihmon kur jemi të lodhur, por nuk mund të flemë.

Albumi Arsenicum mund të na relaksojë kur jemi të shqetësuar.

Lycopodium clavatum rekomandohet kur zgjohemi shpesh nga uria.

Nux vomica, ose fosfori, mund të ndihmojë ata që bien në gjumë në fillim, por zgjohen dhe nuk mund të kthehen në gjumë.

Këto rekomandime të gjumit duhet të jenë të dobishme, por nëse jo, vizitoni mjekun tuaj. Pagjumësia serioze mund të tregojë gjithashtu një çështje themelore shëndetësore. 

Ngjarja paraprake

Propozimet për masa të reja Anti-Kovid/ Selmani: Cenohet shenjtëria e familjes

Ngjarja e ardhëshme

Valon Behrami shërohet nga COVID-19

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian